Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Misterium Męki Pańskiej w Chodzieży: Czyli wiara i poświęcenie w ujęciu biblijnym i współczesnym (FOTO)

Anna Karbowniczak
Anna Karbowniczak
Nie tylko zmartwychwstały Chrystus, ale także św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko i kardynał Stefan Wyszyński byli głównymi "bohaterami" tegorocznego, piątego już Misterium Męki Pańskiej w Chodzieży

Nie jedną, a aż pięć głównych postaci miało tegoroczne, piąte już Misterium Męki Pańskiej w Chodzieży. Poza Chrystusem, w którego po raz kolejny wcielił się ks. Kamil Jadczak, byli to: św. Maksymilian Kolbe, św. Jan Paweł II, bł. ksiądz Jerzy Popiełuszko i kardynał Stefan Wyszyński.

Autorzy inscenizacji, która odbyła się w piątek 12 kwietnia na placu przy kościele pod wezwaniem Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny, jak zawsze zgrabnie połączyli biblijne sceny ze współczesnymi wątkami. Wspólny mianownik wszystkich przedstawionych historii stanowiła wiara i towarzyszące jej poświęcenie. W przypadku Chrystusa była to oczywiście męczeńska śmierć na krzyżu dla naszego zbawienia.

Pierwszą spośród współczesnych postaci, jakie pojawiły się w tegorocznym Misterium, był ksiądz Jerzy Popiełuszko. Swoją działalność duszpasterską opierał na przesłaniu św. Pawła z Listu do Rzymian: „Nie daj się zwyciężyć złu, ale zło dobrem zwyciężaj”. W czasie stanu wojennego aktywnie wspierał prześladowanych robotników i działaczy związkowych, odprawiał msze za ojczyznę oraz angażował się w liczne działania charytatywne. Zyskał przez to autorytet i szerokie poparcie społeczne, które niepokoiło władze PRL. 19 października 1984 roku został uprowadzony przez bezpiekę i zamordowany. Ostatnie słowa wypowiedziane przez niego publicznie brzmiały: "Módlmy się, byśmy byli wolni od lęku, zastraszenia, ale przede wszystkim od żądzy odwetu i przemocy".

Widzowie mogli zobaczyć też scenę z obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu, którego więźniem był o. Maksymilian Kolbe. Kiedy 2 sierpnia 1941 r. z obozu zbiegł jeden z więźniów, Niemcy w odwecie skazali dziesięć innych osób na śmierć głodową. Jednym ze skazanych był Franciszek Gajowniczek. Przerażony więzień zdążył tylko powiedzieć, że ma dzieci i żonę. Powiedział to na tyle głośno, że jego słowa usłyszał stojący obok o. Maksymilian Kolbe. Zakonnik wystąpił z szeregu i poprosił, aby darowano mężczyźnie życie, a w zamian zabrano jego. Zaskoczonemu hitlerowcowi, który zapytał go o powód tak wielkiego poświęcenia dla obcego człowieka, odpowiedział: "Chcę innym dodać odwagi do życia".

Kolejna scena nawiązywała do internowania kard. Stefana Wyszyńskiego - za to, że nie zgadzał się z polityką władz komunistycznych wobec Kościoła. W trakcie odosobnienia, przebywając stale pod bacznym nadzorem służb specjalnych, przygotował tekst słynnych Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego, czyli program odnowy życia religijnego w Polsce.

Autorzy scenariusza sięgnęli również do życiorysu św. Jana Pawła II. Publiczność usłyszała słynny cytat: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi. Tej ziemi!". Słowa te padły w 1979 r. podczas pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski, stając się wezwaniem do walki z komunizmem.
W inscenizacji ukazane zostały ponadto ostatnie chwile papieża - Polaka, w których towarzyszyli mu jego najbliżsi współpracownicy, m.in. ówczesny arcybiskup Stanisław Dziwisz.

O muzyczną oprawę Misterium zadbał chór "Exaudi" i zespół z działającej przy parafii Szkoły Muzycznej Pro Arte. Wspólnie z nimi wystąpił zwycięzca "Mam Talent" Jakub Herfort. Warto podkreślić, że wszystkie utwory wykonywane były na żywo.

Scenariusz napisali Aleksandra Wekwert, ks. Kamil Jadczak, Kasper Filut i Agata Ornawka. Wśród aktorów było kilkoro duchownych (poza ks. Kamilem Jadczakiem - m.in. ks. Marek Salwa, ks. Paweł Bucki oraz siostry Serafitki) i młodzież z Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii.

W sumie w przygotowanie inscenizacji zaangażowanych było około 60-ciu osób. Ks. Kamil Jadczak starał się wymienić je wszystkie w odczytanych na koniec podziękowaniach. Dodał również, że jest wdzięczny także mieszkańcom, którzy pomimo chłodu licznie zgromadzili się na placu przy kościele aby obejrzeć Pasję.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto