Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

„Minęły wieki a myśmy ostali” - 70 lat Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży

Marek Wolski
Marek Wolski
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży Edmund Kaczmarek
Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży Edmund Kaczmarek Marek Wolski
W tym roku przypada 70 rocznica utworzenia Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży. Rozpoczynamy cykl artykułów poświęconych tej rocznicy. Na początek rozmowa z Edmundem Kaczmarkiem, który od 1984 roku pełni funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży.

Zbliża się się 70-lecie Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży. Te obchody przypadną dokładnie w połowie kwietnia. Na jakim etapie są przygotowania do tego wydarzenia?

Edmund Kaczmarek, Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży

Mamy bogaty program obchodów 70-lecia. Na jakim etapie jesteśmy? Kończymy pisać kalendarium. Wkrótce pójdzie do druku. Poszczególne miasta i gminy, które należą do naszego Cechu, są już powiadomione. Wysłaliśmy do nich wnioski z prośbą o wsparcie finansowe. Do dnia dzisiejszego nikt nam nie odmówił. Jesteśmy dobrej myśli, że wszystko się uda.

Czy można powiedzieć, chociażby w skrócie, jak będzie wyglądał przebieg uroczystości, co jest w ich programie?

15 kwietnia o godzinie 10:00 będzie msza święta w kościele pw. św. Floriana. Po mszy przemarsz przez miasto do parku przy Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tam będzie odsłonięcie pamiątkowego kamienia przygotowanego i ustawionego na okoliczność 70-lecia. Później pójdziemy do ChDK-u. Tam część oficjalna, czyli wystąpienia gości, odznaczenia, podziękowania oraz część artystyczna i występ chóru z Szamocina. To tyle na dzisiaj.

Teraz Cech Rzemieślników świętuje 70-lecie, ale historia rzemiosła w Chodzieży sięga kilkuset lat wstecz. Gdybyśmy się cofnęli właśnie o tych kilka wieków, to jak wyglądał początek, od kiedy i czy w ogóle można datować początek rzemiosła na terenie Chodzieży?

Na Ziemi Chodzieskiej rzemiosło jest datowane od 1564 roku. Było wówczas trzech piwowarów, garncarz i piekarz. Rozwój rzemiosła przypada na XVII wiek. Najstarsza zachowana księga cechu, to Księga Krawców z 1641 roku. Ponadto z tego okresu mamy opisy cechu sukienniczego szewskiego, krawieckiego, stelmachów, stolarzy itd. W okresie zaborów te cechy jak najbardziej działały, ale pod szyldem pruskim. Zarządy były w większości złożone z Prusaków, czyli Niemców. Dopiero po 1920 roku zarządy powoli przechodziły w ręce Polaków.

Czyli można powiedzieć, że nowożytna polska historia rzemiosła zaczyna się wraz z odzyskaniem niepodległości w roku 1918, a w przypadku Chodzieży nawet 1920.

Tak jest. Wtenczas na terenie miasta działo 9 cechów. Z kolei w sierpniu 1939 roku było zrzeszonych 320 warsztatów rzemieślniczych.

Czas drugiej wojny światowej to był okres kryzysu dla rzemieślników, ponieważ musieli przekazać swoje zakłady pod kuratelę Niemców i ponowny rozwój rzemiosła następuje po zakończeniu wojny.

Tak, pierwsze założycielskie zebranie było w lipcu 1945 roku. Na tym zebraniu postanowiono powołać cechy rzemieślnicze do ich statutowej działalności. Powołano wtedy osiem cechów, a działał Powiatowy Związek Cechów Rzemieślniczych i miał siedzibę na ulicy Raczkowskiego 2.

Początkowo Cech Rzemiosł Różnych w Chodzieży był w strukturach w Wągrowcu, później była Piła i dopiero po pewnym czasie Cech w Chodzieży stał się samodzielny.

Kolejne zawirowania historyczne były w roku 1948, kiedy powstały Okręgowe Związki Cechu. Taki Okręgowy Związek powstał właśnie w Wągrowcu, a w Chodzieży działał oddział. Ta struktura funkcjonowała do 1953 roku, kiedy decyzją ówczesnej Wojewódzkiej Rady Narodowej w Poznaniu powołano w miastach powiatowych Cechy Rzemiosł Różnych. I pod tą nazwą cechy działają od 1953 roku.

Właśnie mija 70 lat od tej daty. Pora wyjaśnić czym jest Cech Rzemiosł Różnych, czym Państwo się zajmujecie?

Cech Rzemiosł Różnych jest to organizacja społeczno-zawodowa rzemieślników. Kto to jest rzemieślnik? Jest to osoba, która swoje umiejętności techniczne i zręczności manualne przekształca w wyrób albo usługę. Od roku 1989 mamy dobrowolność przynależności rzemieślników do Cechu, wcześniej była ona obowiązkowa. Cech jako organizacja rzemieślnicza sprawuje nadzór pedagogiczny nad szkoleniem uczniów, dlatego rzemieślnicy, którzy szkolą uczniów, muszą do niego należeć. Największy rozkwit działalności Cechu nastąpił w latach 80-tych. W roku 1987 mieliśmy zrzeszonych 650 zakładów rzemieślniczych. Obecnie mamy ich 115.

Spadek tej liczby związany jest z likwidacją obowiązku przynależności?

Dokładnie tak. Nie wszyscy rzemieślnicy, którzy otwierają zakłady, trafiają do Cechu, bo nie ma takiego obowiązku.

Co w takim razie daje przynależność do Cechu Rzemiosł Różnych i dlaczego rzemieślnicy do niego należą?

Ci, co należą to korzystają z usług Cechu. Jest prowadzona ewidencja uczniów, spisywane są umowy w Cechu i prowadzimy nadzór pedagogiczny, jak wspomniałem nad przebiegiem nauki. Po skończeniu nauki są sporządzane wnioski o refundację a także do samych egzaminów czy to czeladniczych, czy sprawdzających i tak samo wnioski do urzędu miast i gmin odnośnie dofinansowania. W tym temacie ci rzemieślnicy nie muszą się martwić, że coś tam będzie niedopełnione.

Wróćmy do początku lat 50-tych. Wówczas powstał Cech Rzemiosł Różnych w Chodzieży w tej strukturze, w jakiej działa do dzisiaj. Na czele cechu stoi Starszy Cechu i są też inne osoby tworzące Zarząd Cechu. Czym zajmuje się Starszy Cechu i kto te funkcje tutaj w Chodzieży pełnił?

W 1953 roku jak powstał Cech, to zarząd i starszy cechu był komisaryczny, czyli nadany przez władze i to był pan Franciszek Brzeziński. Następne wybory były w 1956 i już od tego czasu wszyscy starsi cechu pochodzili z wolnych wyborów.

Jak często odbywają się te wybory?

Wybory odbywają się co cztery lata. Można je przesunąć o rok z ważnego powodu. Ostatnio przesunęliśmy je właśnie o rok ze względu na pandemię, ale statut mówi o czteroletniej kadencji.

Od roku 1985 Pan nieprzerwanie pełni funkcję Starszego Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży. Jak to było na początku, gdy został Pan starszym cechu, czyli w okresie kiedy, jak Pan mówił była największa liczba rzemieślników zrzeszonych w waszej organizacji?

Zacznę od sprostowania: od 1985 jestem Starszym Cechu, ale tę funkcję pełniłem już w 1984 roku, po śmierci mojego poprzednika, kolegi Władysława Pacholczyka. Nie było zwoływane nadzwyczajne walne zgromadzenie, tylko po prostu byłem pierwszym podstarszym i te obowiązki przejąłem. W 1985 na walnym zostałem oficjalnie wybrany. To był trudny okres dla rzemiosła ze względu na rozdzielnictwo materiałów. Cech zajmował się m.in. przydziałem akumulatorów i opon. Zajmowaliśmy się wydawaniem kartek żywnościowych, dodatkowego paliwa do prowadzenia działalności. Z perspektywy czasu to był najtrudniejszy okres, bo jak coś jest rozdzielane, to wszystkim się nie wygodzi, stale były problemy i konflikty.
Po 1989 roku ten problem ustał. Została wprowadzona gospodarka wolnorynkowa. Ale też zniesiono obowiązkową przynależność do Cechu. Jak nie kijem, to pałką i zawsze do tyłu...

Mówił Pan, że obecnie jest 115 członków Cechu w Chodzieży. Przedstawicieli których zawodów jest najwięcej?

Najwięcej jest mechaników samochodowych i fryzjerów. Silnie reprezentowana jest branża budowlana. Dużo jest monterów zabudowy zajmujących się wykańczaniem wnętrz. Kiedyś nazywało się ich malarzami, a teraz taka nazwa została przyjęta. Pozostałe branże są mniej reprezentowane. Mamy dokładny spis, który udostępniamy zainteresowanym.

Czy są przedstawiciele rzadkich rzemiosł?

Na naszym terenie nie ma przedstawicieli rzadkich rzemiosł, ale jeśli zaliczymy do nich piekarza, to jest tylko jeden...

Jak wygląda procedura wejścia do Cechu Rzemiosł Różnych. Jakie trzeba spełnić warunki i jakie kandydat musi mieć kwalifikacje zawodowe?

Właśnie po tym 1989 roku to bardzo się to rozluźniło i to na niekorzyść dla rzemieślników. Każdy mógł otworzyć sobie zakład. Piekarz mógł otworzyć zakład budowlany lub odwrotnie. Obecnie ci, którzy chcą szkolić uczniów muszą być mistrzem w zawodzie lub posiadać studia wyższe w danej branży, żeby uzyskać uprawnienia do szkolenia uczniów.

Jakie instytucje, z którymi Państwo współpracujecie w kształceniu rzemieślników, są dla was na terenie Chodzieży i powiatu najważniejsze?

Dla nas partnerem jest Zespół Szkół im. Hipolita Cegielskiego i branżowa szkoła zawodowa, która w nim działa. Są branżowe szkoły pierwszego i drugiego stopnia. Pierwszy stopień to odpowiednik dawnych szkół zawodowych, a drugi stopień to technika zawodowe.

Wśród młodych ludzi najwięcej chętnych jest do których zawodów, co ich najbardziej interesuje?

Najwięcej u nas jest zakładów mechanicznych i fryzjerskich. One cieszą się dużą popularnością. Są też inne, jak na przykład lakiernik samochodowy, ale to już w mniejszej liczbie.

Jak Pan widzi perspektywę rozwoju rzemiosła na terenie tych miast i gmin, które należą do chodzieskiego Cechu, czyli mówimy o Ujściu, Szamocinie, Budzyniu, Margoninie i Chodzieży? Czy młodzi ludzie chętnie "wchodzą" w zawody rzemieślnicze?

Powiem tak: przemysł wyparł rzemiosło. Dzisiaj już butów nikt nie robi. Stolarze jeszcze robią meble na wymiar, ale najczęściej są one kupowane w znanych marketach budowlanych. Stąd rzemiosło budowlane zanika i traci swoją rangę. Natomiast rzemiosło bytowe było, jest i będzie. Mam na myśli fryzjerów, kosmetyczki, krawcowe, chociaż krawiectwo raczej takie „naprawkowe” lub przeróbki, bo już rzadko kto daje szyć ubranie do krawca. Uważam jednak, że rzemiosło bytowe będzie działało dalej.

Wróćmy do historii. Obecnie siedziba Cechu, ta w której właśnie rozmawiamy, mieści się przy ulicy Raczkowskiego 1, wcześniej było tych siedzib kilka i znajdowały się w innych miejscach.

Zacznę od okresu powojennego, bo przed wojną było 9 cechów i tzw. skrzynie cechowe, w których przechowywane były dokumenty i pieniądze były zawsze w domach starszych poszczególnych cechów. Po wojnie Powiatowy Związek Cechów miał siedzibę na ulicy Raczkowskiego 2, tutaj naprzeciw naszego obecnego budynku. Później była siedziba na Wojska Polskiego 21, następnie nieistniejący już budynek na Zwycięstwa, w którym było PKO. Dalej biura Cechu zostały przeniesione do Gazowni na Jagiellońską 27, skąd MPGK wyprowadziło się do budynku dawnej „Chodzieżanki”, a Energetyka do swojej obecnej siedziby.
W 1975 roku, jak powstało województwo pilskie, to działalność Cechu w Chodzieży została zawieszona, ponieważ były trudności lokalowe i kadrowe. Ówczesny kierownik biura pan Antoni Raczyński poważnie zachorował. Działalność Cechu w 1977 roku została ponownie reaktywowana. Wtedy siedzibą był budynek przy Krasińskiego 2, na rogu z ulicą Wojska Polskiego, na piętrze po prawej stronie. Wtenczas zarządy Cechu i byłej Spółdzielni Rzemieślniczej dogadały się w sprawie wspólnej budowy Domu Rzemiosła i tak w 1985 roku został ten budynek, w którym obecnie się znajdujemy, oddany do użytku. Na czas tej budowy Cech był na Zwycięstwa 14, w budynku którego już dzisiaj nie ma, na rogu Zwycięstwa i Reymonta. Tam w okresie budowy osiedla Reymonta była siedziba kierownictwa budowy, magazyny, szatnie. To trwało od 1981 roku, a od 85 roku znajdujemy się w budynku przy Raczkowskiego 1.

No i właśnie tutaj w tej siedzibie Cechu Rzemiosł Różnych jest bardzo bogata biblioteka pełna dokumentów rzemieślniczych, które mają bardzo dużo lat. Można powiedzieć, że Państwo skrywacie tutaj spory fragment historii Chodzieży.

Na pewno tak. My mamy część tych zbiorów archiwalnych, bo było tego dużo więcej, ale większość przekazaliśmy do Działu Historii i Tradycji w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Niektóre żeśmy jednak zostawili sobie i jak ktoś chce z nich skorzystać, to zapraszam. Udostępniamy je szczególnie historykom, którzy mają zamiar pisać prace magisterskie. To jest skarbnica wiedzy o rzemiośle chodzieskim. Najstarsza jest książka Cechu Krawców z 1641 roku, która jest w Izbie Historii i Tradycji Miasta w Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Czy są pewne zwyczaje rzemieślnicze kultywowane przez Cech. Czy wejście do Cechu nowego członka wiąże się z jakimś tradycyjnym obrzędem?

Teraz takich tradycyjnych obrzędów nie ma. Dawniej, w odległej przeszłości w XIX wieku i wcześniej, wstępując do Cechu rzemieślnik musiał sporo wydać: na kolację, na beczkę piwa, na wosk na rzecz Kościoła. To była dla niego kosztowna impreza.

Którzy spośród obecnych członków Cechu Rzemiosł mają najdłuższą historię rzemieślniczej działalności?

Są zakłady, które szczycą się 50-letnią działalnością: Jan Kubacki i Jerzy Jankowski. 40 lat działalności to z kolei Andrzej Kabat i Leszek Liberski.

Starszy Cechu Rzemiosł Różnych w Chodzieży Edmund Kaczmarek

„Minęły wieki a myśmy ostali” - 70 lat Cechu Rzemiosł Różnyc...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rewolucyjne zmiany w wynagrodzeniach milionów Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto