Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Co z lekarzami rodzinnymi w Margoninie? Odchodzą, ale NFZ uspokaja

Bożena Wolska
Bożena Wolska
W Margoninie szykuje się zmiany w organizacji Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Z dniem 1 marca odchodzą lekarze rodzinni z Centrum Medycznego. Jak informuje NFZ, pacjenci mogą automatycznie przenieść się do drugiej przychodni działającej w Margoninie.

Pod koniec 2017 roku, po wielu miesiącach poszukiwania lekarza rodzinnego, do Margonina przybyło małżeństwo lekarzy z Trójmiasta. Burmistrz Janusz Piechocki, aby zachęcić lekarzy do przeprowadzki do Margonina proponował nawet, że gmina wybuduje dla nich dom. I choć wydawało się, że lekarzy skusiła ta propozycja, szybko stało się jasne, że nie zamierzają osiąść tutaj na stałe.
- Średnio raz na kwartał pojawia się plotka, że odchodzę - mówi nam w 2018 roku Małgorzata Hofman. Ale trudno się było dziwić tym podejrzeniom mieszkańców, gdyż pani doktor wprawdzie pracowała w Margoninie, ale jej mąż objął przychodnię w powiecie słupeckim na Warmii.

Przez 6 lat przychodnia Centrum Medyczne jednak funkcjonowała, aż kilka dni temu pojawiła się informacja o rezygnacji z pracy w niej lekarzy rodzinnych.
Trzeba jednak podkreślić, że sytuacja nie jest beznadziejna. W Gminie Margonin bowiem świadczeń zdrowotnych w ramach Podstawowej Opieki Zdrowotnej udzielają dwie placówki, które wynajmują nowoczesne i wyremontowane przez gminę pomieszczenia.

NFZ potwierdza

Według NFZ sprawa wydaje się oczywista, z końcem lutego z umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie świadczeń lekarza podstawowej opieki zdrowotnej rezygnuje podmiot M. Hofman, E. Kupc s.c. W przychodni nadal udzielane będą świadczenia pielęgniarki oraz położnej POZ.

- Podmiot wyraził chęć przekazania tzw. listy aktywnej, czyli posiadanych deklaracji pacjentów do drugiej przychodni POZ funkcjonującej w Margoninie, czyli podmiotu Aescelus s.c., który zadeklarował wolę ich przyjęcia. Złożone zostały niezbędne dokumenty, które obecnie są analizowane w wielkopolskim oddziale NFZ. Wobec zgodnej woli obydwu podmiotów nic nie powinno stać na przeszkodzie przekazaniu listy aktywnej.
Oznacza to, że z początkiem marca dotychczasowi pacjenci lekarza rodzinnego poradni M. Hofman, E. Kupc s.c. znajdą pomoc w podmiocie Aescelus s.c. W związku z planowanym przekazaniem listy aktywnej nie będą musieli ponownie składać deklaracji wyboru lekarza rodzinnego. Oczywiście każdy pacjent ma prawo wyboru innej poradni. W ciągu roku można bezpłatnie zmienić swoją deklarację dwukrotnie - informuje Mikołaj Woźniak, specjalista Zespołu Komunikacji Społecznej i Promocji Wielkopolski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia

Gmina przejmie przychodnię?

Na stronie Urzędu Miejskiego pojawił się komunikat burmistrza Janusza Piechockiego. Czytamy w nim m.in:
,,Pragnę zapewnić, że Gmina Margonin w każdej chwili jest też gotowa do tego, aby samodzielnie poprowadzić publiczny zakład opieki zdrowotnej na bazie jednego z dotychczasowych świadczeniodawców, jeśli tylko będzie taka potrzeba. Sytuacja jest zgoła inna niż 6 lat temu. Teraz bowiem sami zgłaszają się do nas chętni lekarze gotowi do współpracy z gminą. Dlatego też jedna ze spółek gminnych jest już na etapie poszerzania zakresu swojej działalności i rozpoczęła proces rejestrowania stosownych zmian w Krajowym Rejestrze Sądowym, aby móc rozpocząć ewentualnie proces zatrudniania lekarzy".

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto