Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zmiany w prawie pracy. Rewolucja między innymi w urlopach

Zbigniew Biskupski
Karolina Misztal
Prawdopodobnie zaraz po wakacjach rząd prześle do Sejmu projekt nowelizacji prawa pracy. Będzie on zawierał między innymi rewolucyjne zmiany w zakresie urlopów

Sezon urlopowy w pełni. To dobra okazja by przypomnieć o szykowanych zmianach w przepisach prawa pracy, które dotyczą urlopów. Co prawda ministerstwo pracy zrezygnowało z wprowadzania nowego kodeksu pracy, ale pewne rozwiązania przygotowane przez ekspertów zamierza wdrożyć - np. właśnie te dotyczące urlopów. Projekt wprowadza jednolity wymiar urlopu dla wszystkich, niezależny od stażu pracy i wszelkich innych okoliczności. Jest to 26 dni w roku.

Ceną ma być wprowadzenie instytucji przedawnienia urlopu. Mówiąc wprost, jeśli pracownik nie wykorzysta urlopu za dany rok w tym samym roku, będzie miał czas na odrobienie zaległości w odpoczywaniu tylko do końca I kwartału roku następnego. Gdy tego nie zrobi, urlop przepadnie.

Przepadnie nawet w takich skrajnych przypadkach, w których pracownik w trakcie roku wielokrotnie będzie występował z wnioskiem o urlop, ale będzie otrzymał ze strony pracodawcy odmowę uwarunkowaną uzasadnionymi, ważnymi dla firmy okolicznościami. Jedyne o co w takiej sytuacji będzie można wnosić do pracodawcy, to rekompensata finansowa. Projekt przewiduje, że za taki anulowany urlop przysługuje zadośćuczynienie ze strony pracodawcy w wysokości dwukrotności świadczenia urlopowego.

Pracownik nadal będzie mógł występować o krótki urlop - do 4 dni w roku, ale taką potrzebę trzeba będzie zgłosić pracodawcy najpóźniej 24 godziny przed wzięciem dnia wolnego. A to już zaprzeczenie istoty urlopu „na żądanie”, wykorzystywanego jedynie w wyjątkowych okolicznościach. Takie okoliczności trudno bowiem przewidzieć z 24-godzinnym wyprzedzeniem.

Jest wysoce prawdopodobne, że zostaną też wprowadzone nowe rozwiązania dotyczące wynagrodzenia za pracę w nadgodzinach. Dotychczasowy czas pracy powinien zostać utrzymany, ale pieniądze za pracę ponad wymiar nie będą wypłacane pracownikowi, lecz księgowane na specjalnym koncie. Pracodawca będzie mógł je wypłacić jedynie w kilku przypadkach. Na przykład wysyłając go na urlop, gdy spadnie popyt na produkty firmy. Za ten nieprzepracowany czas, pracownik otrzymywałby pieniądze z konta za godziny nadliczbowe.

***

Zobacz też: Piotr Kraśko. "Wakacje dopiero przed nami, synowie będą nurkować pierwszy raz w życiu"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto