Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szpital w Chodzieży "przejmie" obsługę ratownictwa medycznego. Przygotowania trwają

ANK
W przyszłym roku ratownictwo medyczne w powiecie ma zacząć obsługiwać Szpital Powiatowy. Przygotowania trwają: jest już jedna nowa karetka i pomieszczenia dla ratowników

Szpital Powiatowy w Chodzieży przygotowuje się do „przejęcia” ratownictwa medycznego. Zakupił już w tym celu jedną nową karetkę i czeka na drugą, którą ma sfinansować Starostwo Powiatowe.

Aktualnie pogotowie obsługuje w naszym powiecie prywatna firma - Falck Medycyna. Realizacja kontraktu będzie trwać do kwietnia, a po jego zakończeniu ratownictwo „przejdzie” do szpitala.

Diagnoza w karetce

Zmiana jest następstwem nowych przepisów o ratownictwie medycznym, uchwalonych wiosną przez Sejm. Zgodnie z nimi ratownictwo w Polsce ma zostać ponownie „upaństwowione”.

Chodzi o to, aby państwo miało większy wpływ na bezpieczeństwo zdrowotne obywateli. Umowy na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego (karetek z obsadą) mają być powierzane wyłącznie podmiotom leczniczym w formie samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, jednostek budżetowych i spółek kapitałowych z co najmniej większościowym udziałem skarbu państwa lub jednostki samorządu terytorialnego.

Dyrektor Krzysztof Szplit, który od dawna walczył o to, by pogotowie „wróciło” do chodzieskiego szpitala, uważa, że to dobry krok. W ramach przygotowań do „przejęcia” ratownictwa szpital zakupił już jedną nową karetkę. Jej wartość to około 485 tys. złotych. Jest wyposażona w nowoczesny sprzęt, pozwalający na wstępne diagnozowanie pacjenta jeszcze zanim trafi on do szpitala.

W przypadku podejrzenia zawału wyniki wykonanego w karetce badania EKG trafią przez internet na oddział kardiologiczny. Tam lekarze zdecydują, czy pacjent powinien zostać przewieziony bezpośrednio na kardiologię, np. w Kowanówku lub w Poznaniu, czy też można go zabrać do innego szpitala, w którym takiego oddziału nie ma.

- Pozwala to skrócić całą procedurę o co najmniej 1,5 - 2 godziny. Dzięki olbrzymiemu postępowi w kardiologii zgonów z powodu zawałów jest coraz mniej. Polska posiada zresztą jedną z najlepszych kardiologii inwazyjnych na świecie - mówi dyrektor Krzysztof Szplit.

Zmian będzie więcej

Sfinansowanie drugiej karetki obiecało szpitalowi starostwo.
- Chcemy przygotować dla karetek miejsce przed budynkiem administracji - zapowiada dyrektor.

Właśnie w tym budynku powstały bowiem nowe pomieszczenia dla ratowników. Są one już wykończone i częściowo urządzone. Ich wygospodarowanie wymagało przeniesienia dotychczasowej sali konferencyjnej na górne piętro.

Jaka przyszłość czeka firmę Falck po „upaństwowieniu” ratownictwa? Od jej rzecznika Wojciecha Jóźwiaka dowiedzieliśmy się jedynie, że żadne konkretne decyzje jeszcze nie zapadły. Firma działa nie tylko w Chodzieży, ale również w innych miastach w kraju. Do kwietnia będzie obsługiwała ratownictwo tak jak dotychczas.

Co dalej? Trwa analiza sytuacji, bo możliwości różnią się w zależności od danego regionu. Firma Falck, która wywodzi się Danii, działa w Polsce nie tylko w oparciu o kontrakty z NFZ. Świadczy też usługi komercyjnie.

Zobacz też:

Łódzkie pogotowie otrzymało motoambulans. "Są sytuacje, w których sprawdza się lepiej niż śmigłowiec"

od 12 lat
Wideo

Gazeta Lubuska. Miała 2 promile, rozbiła auto i uciekła

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto