Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyrost naturalny w Chodzieży. Ubywa nam obywateli?

ChodzieżNM
naszemiasto.pl
W Polsce udało się zahamować spadek przyrostu naturalnego. Jak jest u nas?

Nie tak dawno posłanka Małgorzata Janyska mówiła na sesji Rady Miejskiej w Chodzieży, że ubiegły rok powinien zamknąć się dla naszego kraju dodatnim wskaźnikiem przyrostu naturalnego. Jeszcze na początku 2014 r. wydawało się, że w Polsce ubędzie 24 tys. obywateli, ale w grudniu dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazywały, że zamiast spadku mamy wzrost o ok. 10 tysięcy osób.

Czy w naszym powiecie w minionym również przybywało czy raczej ubywało mieszkańców? W listopadzie pisaliśmy, że przyrost naturalny w naszych gminach spada, bo od lat rodzi się u nas coraz mniej dzieci. Spadek bardzo dobrze widać chociażby na chodzieskiej "porodówce". Statystycznie, przychodzi tam na świat około "półtora dziecka dziennie", natomiast kiedyś w naszym szpitalu rodziło się nawet 1200 dzieci w ciągu roku!

Do końca grudnia 2014, chodzieski Urząd Stanu Cywilnego zarejestrował 389 urodzeń. Należy jednak pamiętać, że liczba ta obejmuje wszystkie dzieci urodzone w Chodzieży - również te, których rodzice zamieszkują na co dzień poza miastem, a nawet - poza granicami powiatu. W samej Chodzieży - jak dowiedzieliśmy się w biurze ewidencji ludności - nowonarodzonych dzieci było 173. Niestety, liczba zgonów przewyższyła liczbę urodzeń - w tym samym czasie zmarły bowiem 202 osoby.

Pod koniec grudnia, 18 tys. 868 osób było zameldowanych w Chodzieży na pobyt stały. Dla porównania: w roku 2012 stolicę powiatu zamieszkiwało 19 tys. 244 osób.

Gmina Budzyń w końcówce grudnia miała 8472 mieszkańców. W ubiegłym roku odnotowano tam 105 urodzeń i 75 zgonów; w miejscowym Urzędzie Stanu Cywilnego zarejestrowano zaś 40 małżeństw.

Zgodnie ze stanem na koniec grudnia, miasto i gmina Szamocin zyskały w minionym roku 65-cioro małych obywateli. Zmarło 59-cioro mieszkańców, a 35 par zarejestrowało związek małżeński w szamo-cińskim USC. Ogółem gmina miała w ub. r. 7537 mieszkańców. To o 25 obywateli mniej, niż w latach 2011-2012.

W Margoninie również zarejestrowano w minionym roku 35 małżeństw. Zmarło 67 osób, przybyło natomiast 61 dzieci. W gminie od lat widać wolny, ale systematyczny spadek liczby ludności. W końcówce 2014 r. miała ona 6277 obywateli, podczas gdy np. dwa lata temu mieszkańców było 6306, a trzy lata temu - 6328.

Najmniej obywateli ma natomiast gm. Chodzież. Zgodnie z danymi na 14 stycznia, na pobyt stały zameldowanych jest tam 5821 osób, a na pobyt czasowy - 156 osób. W ub.r. Urząd Gminy odnotował 53 zgony i 58 urodzeń. W związek małżeński wstąpiło 11 par.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto