Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prawo: Szykują się kolejne zmiany przepisów dla kierowców?

MM
Posłowie pracują nad nowelizacją kodeksu karnego. Czy przepisy dla kierowców będą surowsze?

Posłowie zajęli się projektami zmian w prawie karnym, a oznacza to szereg poważnych zmian dla kierowców. Od kiedy mogą zacząć obowiązywać zmienione przepisy?

Jak zakłada nowelizacja m.in. kodeksu karnego i kodeksu wykroczeń, mają zostać podwyższone kary za spowodowanie wypadku w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, którego następstwem jest śmierć innej osoby lub jej ciężki uszczerbek na zdrowiu. Obecnie kara za to wynosi od 9 miesięcy do 8 lat więzienia. Dolna granica zagrożenia karą miałaby zostać podniesiona do 2 lat więzienia. Wyrok nie będzie mógł być wydany w zawieszeniu.

Jeśli kierowca na podstawie decyzji administracyjnej straci prawo jazdy, a mimo to dalej będzie prowadzić pojazdy i w tym czasie zostanie zatrzymany do kontroli, to - wg. nowych zasad - może zostać orzeczony wobec niego sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet na kilka lat.

Obecnie ucieczka przed policją czy inna służbą posiadającą uprawnienia do kontroli ruchu drogowego, jeśli nie naraża konkretnej osoby na niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, nie kończy się wypadkiem, ani nie powoduje bezpośredniego zagrożenia katastrofą, traktowana jest jak wykroczenie. Grozi za nie grzywna do 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni. Projekt zmian zakłada karę do 5 lat pozbawienia wolności za niedostosowanie się do polecenia zatrzymania pojazdu przez funkcjonariusza uprawnionego do kontroli ruchu drogowego wydawanego przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych.

Zmiany mają wejść w życie w ciągu 14 dni od daty ogłoszenia. Oznacza to, że nowe przepisy mogą zacząć obowiązywać jeszcze w pierwszej połowie roku.

Warto także przypomnieć, że od 1 stycznia obowiązują znowelizowane przepisy ruchy drogowego, które m.in. zmieniły nieco tryb, w jakim policjanci przekazują starostom informację o naruszeniu, polegającym na przekroczeniu przez kierowcę prędkości na obszarze zabudowanym o więcej niż 50 kilometrów na godzinę. Zgodnie z nowymi zasadami - fakt zatrzymania przez policjanta prawa jazdy w związku z popełnionym wykroczeniem pozostanie bez wpływu na możliwość późniejszego zatrzymania tego dokumentu na okres 3 miesięcy, a do wydania przez starostę decyzji w tym zakresie, wystarczająca będzie sama informacja o ujawnieniu takiego wykroczenia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto