Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca w Chodzieży: Dokąd i za ile do pracy sezonowej?

MN
Praca w Chodzieży: Dokąd i za ile do pracy sezonowej?
Praca w Chodzieży: Dokąd i za ile do pracy sezonowej? archiwum NM.pl
Sezonowa praca w Chodzieży i powiecie już czeka na chętnych. Na razie trwa zbiór ślimaków i truskawek. Potem przyjdzie czas na wiśnie, czereśnie i jabłka. Ile można zarobić na pracy sezonowej? Sprawdziliśmy!

Powoli ruszają prace sezonowe. Mieszkańcy naszego powiatu na razie mogą zarobić na ślimakach i truskawkach. Od kwietnia trwa sezon na ślimaki winniczki. W skupach płacą za nie - jak nigdy - 2 złote od kilograma!

Zobacz też:

- Pamiętam, jak sprzedawałam ślimaki za 80 groszy i się opłacało - mówi pani Monika z Szamocina, która jednego dnia potrafi nazbierać co najmniej 10 kg winniczków. Tym bardziej, że pogoda ostatnio temu sprzyjała. Było ciepło i deszczowo - wtedy to ślimaki pokazują przysłowiowe rogi.

- Nie wolno oddawać do skupu ślimaków o średnicy muszli mniejszej niż 3 cm. No i przede wszystkim trzeba odróżnić winniczka od ślimaka żółtego - podkreśla kobieta.

Jeszcze chwila, a będzie też można zarobić przy zbiorach owoców. Od czerwca ruszy bowiem sezon na truskawki. Angelika Pytel ze Stróżewic już teraz szuka chętnych do pracy na swoim gospodarstwie. W tym celu zamieściła nawet ogłoszenie na stronie Powiatowego Urzędu Pracy w Chodzieży.

- Mam 4 hektary truskawek, dlatego co roku przy zbiorach zatrudniam jakieś 50 osób - mówi pani Angelika.
Według niej osób chętnych do pracy jest bardzo wiele i ona każdemu chce dać zarobić. Niestety, nie wszyscy nadają się do pracy w polu.

- Przychodzą do mnie osoby, które nazbierają jeden lub dwa koszyczki truskawek i już chcą jechać do domu. Im się chyba wydaje, że truskawki rosną na drzewach - śmieje się Angelika Pytel.

U niej za koszyczek tzw. kobiałkę truskawek zarobić będzie można 3 złote. Jest to praca na akord, czyli ile uzbierasz tyle dostaniesz.

- Jeżeli truskawki są mniejsze, to wtedy najczęściej podnoszę cenę za koszyczek do 4 złotych - twierdzi kobieta.
Dodaje też, że na razie nie wie ile będą kosztować w tym roku truskawki. Dowie się tego dopiero wtedy, gdy pojedzie sprzedać owoce do chłodni. Tam - jak mówi - ceny zmieniają się niemal każdego dnia i cały towar praktycznie przewożony jest za granicę, najczęściej do Niemiec.

Po truskawkach przyjdzie czas na zbiór wiśni, a potem czereśni i jabłek. W ubiegłym roku - dla przykładu - sadownicy za kilogram wiśni płacili od 50 groszy wzwyż.

- Jeździłam na wiśnie przez dwa tygodnie. Przez też czas codziennie zarabiałam więcej niż 50 złotych - mówi Natalia z Szamocina.

Niektórzy do pracy w sezonie wyjeżdżają też za granicę. Najczęściej zbierają szparagi i winogrona. Tu - wiadomo - stawki są wyższe, w granicach od 6 do 9 Euro za godzinę.

Skomentuj: Praca w Chodzieży: Dokąd i za ile do pracy sezonowej?

Coś cię ciekawi, boli lub irytuje? Napisz o tym na naszym FORUM

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67
od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto