Budowa drogi z Kowalewa do Tereski w Margoninie Budowa drogi z Kowalewa do Tereski w Margoninie

Budowa drogi z Kowalewa do Tereski w Margoninie

Inwestycje W każdej gminie - można powiedzieć - inwestycja goni inwestycję. Wiele w tym zasługi właśnie uruchomionych unijnych środków.

Ktoś niedawno narzekał na rozkopaną Chodzież... Cóż, aby było ładnie, najpierw trzeba pocierpieć... Idąc za ciosem, postanowiliśmy sprawdzić, gdzie i jakie inwestycje obecnie trwają. Okazało się, że całkiem sporo się w naszym powiecie dzieje.

Chodzież - przede wszystkim mobilność!

- Można powiedzieć, że w każdym zakątku miasta coś się dzieje - mówi burmistrz Jacek Gursz.
Przede wszystkim realizowana jest największa inwestycja chodzieska ostatnich lat, tzw. ,,mobilność miejska”. Ta inwestycja jak wiadomo ma kosztować 16 milionów zł, z tego 13 mln. zł to dofinansowanie ze środków unijnych. W ramach tej inwestycji trwa obecnie kilkanaście zadań. Między innymi budowane są wciąż parkingi przy MOSiR-rze oraz tworzony jest tzw. punkt przesiadkowy przy dworcu PKP. Prace odbywają się - lub wkrótce odbywać się będą - także przy górnej kaplicy, ul. Ofiar Gór Morzewskich, Paderewskiego, Kasprzaka. W sierpniu jeszcze odbędzie się przetarg na rowery miejskie. No a w październiku przyjadą nowe miejskie autobusy!
Poza tym trwają również remonty szkół - termomodernizacja Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola Miejskiego przy ul. Reymonta oraz dawnego Miejskiego Gimnazjum, a w ,,jedynce” remontowane jest drugie piętro budynku.
Także w sierpniu zacznie się remont ulicy Wojska Polskiego i Wyszyńskiego - ta inwestycja prowadzona jest razem z powiatem. Za 500 tys. zł wyremontowana zostanie sieć kanalizacyjna na ul. Zwycięstwa, powstanie także chodnik aż do Rataj. Wybudowane zostanie droga dojazdowa do CHDK. Na Urbanowie wkrótce zostaną także wybudowane drogi dojazdowe asfaltowe.
Trwa także wymiana oświetlenia ulicznego między innymi na ulicy Paderewskiego, a w tym roku nowe lampy będą także na ulicy Piekary. Poza tym wkrótce będzie w Chodzieży dziewięć nowych placów zabaw oraz siłowni zewnętrznych.

Gmina Chodzież - ruszy budowa przedszkola

W gminie Chodzież inwestycje obejmują głównie infrastrukturę drogową i oświatę.
Zakończyła się między innymi budowa dróg do pól uprawnych w Strzelcach i Stróżewicach. To zadanie było możliwa dzięki środkom finansowym z budżetu Województwa Wielkopolskiego, pochodzącym z Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych. Wyremontowana także została ulica Górna w Ratajach. Trwa remont szkoły w Zacharzynie - budynek jest odświeżany, remontowana jest także droga dojazdowa; od września ruszy tam 8-klasowa placówka. W Zacharzynie zostanie wybudowany także skate park. W tej wsi również zostanie wyremontowana ulica Cicha, gdyż gmina pół miliona złotych otrzymała z tzw. ,,Schetynówek”, a drugie tyle dołożono z budżetu gminy. W tej miejscowości zostanie wymienione także oświetlenie uliczne na ledowe. W sąsiednim Wymysławiu trwa budowa chodnika i zostało wymienione oświetlenie uliczne. W Milczu trwa przebudowa dróg na osiedlu popegerowskim, na która pieniądze dała Agencja Nieruchomości Rolnych. W Oleśnicy remontowany jest teren przy szkole.
Stróżewie powstanie siłownia zewnętrzna, a w Milczu wiata i miejsce na grilla.
W tym roku rozpocznie się także budowa przedszkola i świetlicy wiejskiej w Netuszkowie, ta inwestycja będzie rwała dwa lata i kosztować będzie ok. 1 mln.
- Otrzymaliśmy również 400 tysięcy złotych na inwestycję w nowoczesny sprzęt szkolny - mówi wójt Kamila Szejner i dodaje, że sporo zewnętrznych pieniędzy napłynęło ostatnio do gminy.

Gmina Budzyń - trzeci przetarg na stadion

Sztandarowa inwestycja gminy Budzyń - remont i modernizacja stadionu na razie nie ruszyła. Dwa przetargi nie dały rozstrzygnięcia, w tej chwili został ogłoszony trzeci przetarg, ma zostać rozstrzygnięty 22 sierpnia.
Tak więc na razie odbywają się głównie inwestycje drogowe. Zakończono budowę drogi na os. Piaski w Budzyniu, a końca dobiega budowy dróg w Budzyniu: ul. Parkowa, Klonowa i Akacjowa. Zakończono budowę kanalizacji sanitarne na terenach przeznaczonych pod budownictwo mieszkaniowe w Wyszynka. Wkrótce ruszą budowy czterech odcinków dróg gminnych - po 300, 400 metrów - do gospodarstw w Wyszynach, Prosnej, Brzekińcu i Budzyniu. Wkrótce ruszą również prace przy budowie dwóch kilometrów drogi w Sokołowie, a zakończono drogę w Podstolicach. Trwa bieżący remont sali gimnastycznej w Wyszynach oraz ruszyła budowa oświetlenia drogowego w Wyszynkach i Prosnej. Natomiast w sobotę oddana zostanie do użytku siłownia zewnętrzna w Kąkolewicach. Warto dodać, że na realizację tej inwestycji mieszkańcy sami uzbierali część pieniędzy.

Margonin - nowe drogi i boiska

W gminie Margonin - można powiedzieć - inwestycja goni inwestycję. Co chwilę remontowane są tu jakieś odcinki dróg lub budowane nowe kompleksy sportowe (ostatnio do użytku zostało oddane wielofunkcyjne boisko w Zbyszewicach). Obecnie, trwają prace przy realizacji trzech nowych zadań.

Pierwszym z nich jest rozbudowa przedszkola samorządowego, która wyniesie 1 mln 560 tys. złotych. Dobudowywane jest nowe skrzydło, w którym powstanie kilka dodatkowych sal do prowadzenia zajęć.
- Powstaną cztery nowe sale, które będą bardzo nowoczesne i funkcjonalne. Dzięki temu będziemy mogli przyjąć więcej dzieci - mówi burmistrz Margonina Janusz Piechocki.
Poza tym prace trwają przy budowie kolejnego boiska wielofunkcyjnego w Kowalewie (koszt 290 tys. zł ) oraz budowie drogi z Kowalewa do Tereski (770 tys. zł ).
- W tym roku powstanie także 1,5 km nowej drogi w Klotyldzinie. Będzie to nas kosztować 1 mln 100 tys. zł - mówi burmistrz Janusz Piechocki.
A z inwestycji prywatnych warto wspomnieć o tym, że od kilkunastu miesięcy jest modernizowany budynek po dawnym hotelu przy plaży. Powstaje tam 4 gwiazdkowy hotel Maragonia, który będzie otwarty na przełomie tego i nowego roku. - W styczniu powinniśmy oficjalnie rozpocząć działalność - jakiś czas temu zapewniał jeden z udziałowców Marzena Mielczarek.

Szamocin - powiększają budynki

W tym roku gmina Szamocin rozpoczęła rozbudowę przedszkola przy Placu Wolności, która będzie kosztować 2 mln 440 tys. zł. Pierwsza kondygnacja dodatkowego budynku jest już gotowa, zostały ułożone nad nią płyty stropowe.
Poza tym kontynuowana jest rozbudowa budynku urzędu gminy. Dodatkowe skrzydło od strony zewnętrznej też jest już praktycznie gotowe, obecnie trwają prace wewnątrz obiektu. W tym roku na ten cel zaplanowano wydać ponad 1 mln 500 tys. zł.
Kolejną z najdroższych inwestycji będzie przebudowa drogi wzdłuż ulic: 19-go Stycznia - Powstańców Wielkopolskich - Kościelna w Szamocinie. Wartość zadania wyniesie 1 mln 836 tys. 700 zł.

Wiadomości Poznań, Wydarzenia Poznań

Komentarze (2)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!

bolek (gość)

Szamocin przedszkole niepotrzebne bo jest na osiedlu,droga bez burzówki nie ma sensu,biurowiec znacznie zwiększy koszty miasta już zadłużonego. Radni co wy nato?