Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat chodzieski: Natura jest na topie! Ekologiczny może być już nawet... fryzjer

ANK
Nowy styl życia, a może tymczasowa moda? W powiecie chodzieskim przybywa miejsc, w których można kupić naturalne i ekologiczne produkty. Mamy salony kosmetyczne, w których można naturalnie zadbać o urodę, a nawet - ekologicznego fryzjera

O tym, że ekologiczne jedzenie i kosmetyki stają się coraz popularniejsze, nie trzeba nikogo przekonywać. Moda na bycie „eko” od jakiegoś czasu widoczna jest również w naszym powiecie. Nie tak dawno w Chodzieży powstał ekologiczny salon fryzjerski oraz nowy sklep z ekologicznymi kosmetykami. Mamy również pierwszy w północnej Wielkopolsce elektryczny autobus, a już niedługo, zamiast jeździć samochodem, będziemy mogli wsiąść na - równie przyjazne dla środowiska - rowery miejskie!

Stosuje i poleca

Jedni mówią, że bycie „eko” to trend, inni - że styl życia. Jak by na to nie spojrzeć, pewne jest jedno: półki z produktami ekologicznymi znajdują się już w prawie każdym większym sklepie, a także - w wielu małych sklepikach.

W powiecie i w jego okolicy działają również punkty, w których kupimy wyłącznie naturalne produkty. Jeden z nich otworzyła Małgorzata Paprzycka. Jest to sklep z kosmetykami: kremami, szamponami, mydłami, środkami do kąpieli...

- Sama od lat jestem wierna produktom jednej marki, ale żeby się w nie zaopatrzyć, musiałam jeździć aż do Poznania. Teraz postanowiłam „sprowadzić” je do Chodzieży - opowiada Małgorzata Paprzycka.

Naturalnymi kosmetykami zainteresowała się, szukając czegoś, co pomogłoby jej na problemy z cerą. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę. Teraz te same produkty pani Małgorzata sprzedaje we własnym sklepie. Wśród nich są np. dojrzewające, wegańskie mydła z ziołami, złotem czy srebrem.

Ile kosztują naturalne kosmetyki? Okazuje się, że nie muszą być droższe od tych klasycznych. Stosowanie niektórych z nich wymaga jednak pewnego obycia i cierpliwości.

- Wypróbowałam kiedyś szampon, po którym moje włosy stały się nieco dziwne w dotyku. Okazało się, że musiały się „oczyścić” z silikonów, które nakładałam na nie wcześniej wraz z tradycyjnymi kosmetykami. Aby tak się stało, potrzebne było kilka myć. Potem wszystko wróciło do normy - wyjaśnia M. Paprzycka.

Drewniane nożyczki
Niemal stuprocetowo w zgodzie z naturą można także - jak się okazuje - przeprowadzić zabieg koloryzacji włosów. Marlena Gehrke, która w swoim salonie fryzjerskim stosuje wyłącznie certyfikowane kosmetyki ekologiczne, mówi, że naturalne farby potrafią równie dobrze jak te tradycyjnie pokrywać odrosty i siwe włosy. Do wyboru jest ponad 70 odcieni, które można mieszać ze sobą w dowolny sposób.

- Większość pań stawia raczej na naturalny efekt, ale od czasu do czasu zdarza się ktoś odważniejszy. Jedna z moich klientek zażyczyła sobie na przykład na głowie... błękit - mówi Marlena Gehrke.

Naturalne farby nie zawierają amoniaku, a stosowany przez fryzjerkę oksydant produkowany jest na bazie oleju kokosowego.

- Rozszerza on łuski włosa, dzięki czemu farba może wniknąć wgłąb. Następnie olej jest zmywany i nakładana jest specjalna maska, która wygładza i zamyka łuskę włosa - wyjaśnia Marlena Gehrke.

Farby zawierają różne oleje roślinne i mają - jak przekonuje Marlena Gehrke - bardzo ładny zapach.

- Naturalne wyciągi i ekstrakty stanowią 98,02 proc. składu. Różnicę widać gołym okiem zwłaszca w przypadku jasnych włosów. Nie są one tak suche, jak przy rozjaśnianiu klasycznymi metodami - dodaje fryzjerka.

Sama na co dzień używa ekologicznych szamponów i odżywek. Przekonała do nich również swojego męża i syna. Jak jednak podkreśla, nie ma obsesji na punkcie ekologii.

- Jeden z mieszkańców zapytał mnie kiedyś, czy salon ekologiczny to taki, w którym używa się drewnianych nożyczek. Cóż, ja nożyczki mam tradycyjne. Moja odpowiedź mogła go więc nieco rozczarować - śmieje się pani Marlena.

Trzeba być cierpliwym

Zdaniem Doroty Janc, która pracuje w sklepie zielarskim w Chodzieży, grupą najbardziej skłonną do stosowania naturalnych i ekologicznych preparatów są przede wszystkim osoby, cierpiące na poważne schorzenia - takie jak nowotwory. W ziołach szukają one wsparcia dla tradycyjnego leczenia. Zdarzają się jednak sytuacje, że ktoś postanawia leczyć się całkowicie na własną rękę, bo jest niezadowolony z opieki jaką otrzymał w „swojej” poradni rodzinnej.

- Wiadomo, jak jest. Są kolejki, a wizyta zazwyczaj trwa krótko, więc lekarz nie zdąży odpowiedzieć na wszystkie pytania pacjenta. Ten zwraca się w stronę internetu i prosi o poradę „doktora Google”. Nie jest to może najpewniejsze źródło wiedzy, ale na pewno daje do myślenia - mówi Dorota Janc.

W czasie, gdy rozmawiamy, sklep odwiedza troje klientów. Kupują morwę białą, czystek, ziołową mieszankę na kaszel...

Pani Dorota tłumaczy jednej z klientek, jak ma stosować preparat, ale jednocześnie podkreśla, że powinna udać się do przychodni na kontrolę.

- Lekarz musi panią osłuchać. Trzeba sprawdzić, czy nic innego się przy okazji nie rozwija - mówi.

O ile bowiem stosowanie ziół jest dość bezpieczne i raczej nie wywołuje skutków ubocznych, to bywają sytuacje, gdy choroba jest na tyle rozwinięta, iż naturalny preparat nam nie pomoże. Nie jest to również metoda dla osób, które oczekują błyskawicznego efektu.

- Trzeba być cierpliwym i systematycznym. Mam cukrzycę i po naparach z morwy i czystka czuję się lepiej, ale piję je już od ponad pół roku - rzuca jeden z klientów Doroty Janc.

Ekologiczna żywność, którą również można kupić w chodzieskim sklepie, cieszy się nieco mniejszym wzięciem od naturalnych leków i suplementów. Powód? To - niestety - jej dość wysoka cena. Aby wyrób mógł pochwalić się stosownymi certyfikatami, każdy etap produkcji podlega różnego rodzaju obostrzeniom. W efekcie np. za ekologiczną mąkę pszenną trzeba zapłacić ok. 6 zł, podczas gdy „zwykła” mąka kosztuje ok. 2 zł.

***

Zobacz też: Plastikowe torby - jaki wpływ mają na środowisko?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto