Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Owczarek Podhalański z Laskowa nie ma sobie równych na całym świecie (ZDJĘCIA)

Bożena Wolska
Ze zbiorów Wojciecha Kucnera
Powiedzieć, że Wojciech Kucner hoduje psy, to nie powiedzieć nic. On hoduje najlepsze owczarki podhalańskie. Jego hodowla została najlepszą hodowla tej rasy w roku 2014, 2015, 2016, 2017 i 2018!

Wojciech Kucner od najmłodszych lat fascynował się hodowlą zwierząt. Zaczęło się od wpatrywania się w telewizor, gdy akurat ,,leciały” programy przyrodnicze, a następnym krokiem, na początku szkoły podstawowej, była własna hodowla gołębi, później królików. Prowadził ją z bratem. - Jeździliśmy na wystawy, stale nawiązywaliśmy nowe kontakty oraz wymienialiśmy się doświadczeniami - opowiada pan Wojciech. - To wtedy nauczyłem się, że hodowla potrzebuje cierpliwości i spokoju oraz, że nie można iść na skróty. Hodowla to pasja, w której sukcesy przeplatane są porażkami. Hodowla to odpowiedzialność za zwierzęta, to często poświęcenie naszych własnych wygód na rzecz wygód naszych czworonogów.

Wiki skradła mu serce

Hodowlę psów rasowych rozpoczął - ulegając ówczesnej modzie - od rasy Berneński Pies Pasterski. Jednak szybko okazało się, że nie była to odpowiednia rasa dla niego.
- Chciałem mieć swojego psa, dla którego ja będę najważniejszy, a berneńczyki to rasa psów, które we wszystkich szukają przyjaciela - opowiada o początkach hodowli. - Będąc daleko od naszego kraj zatęskniłem trochę za czymś naszym i tak, pracując w Stanach Zjednoczonych, zacząłem szukać informacji o Polskich Owczarkach Podhalańskich.
Był to lipiec 2005 roku, a już pod koniec 2005 roku pan Wojciech stał się właścicielem pierwszego podhalana.Była to suczka EUFORIA Catonium , w domu nazywana Wiki.
- Od razu skradła moje serce, jej odwaga i przywiązanie do mnie sprawiły, że do dzisiaj jest dla mnie ideałem.
W 2007 Wiki została Zwyciężczynią Europy w Zagrzebiu a w 2010 roku Zwyciężczynią Świata w Harning. To właśnie Wiki jest założycielką całej hodowli. Dzisiaj jej wnuk King of Happiness Alpejskie Zauroczenie jest najbardziej utytułowanym Polskim Owczarkiem Podhalańskim w historii, odnosi ogromne sukcesy na największych wystawach w Europie. Skąd imię psa:
- Od małego miał uśmiechniętą mordkę, jak jego ojciec - wyjaśnia Wojciech Kucner.
King of Happiness jest: Zwycięzca Świata 2017 i 2018, Zwycięzca Europy 2017 i 2018, Zwycięzca Polski 2016 i 2017, Zwycięzca Słowacji 2018, Zwycięzca Beneluxu 2018, Zwycięzca Niemiec 2017, Zwycięzca Klubu 2017, Champion Polski, Słowacji, Litwy, Młodzieżowy Champion Polski, Słowacji, Luxemburga, jako jedyny pies w historii wygrał dwa razy wystawę championów w Polsce, wielokrotnie wygrywał wystawy w Polsce i za granica. Na Europejskiej Wystawie Psów rasowych gdzie było zgłoszonych ponad 1500 psów zajął drugie miejsce z wszystkich owczarków i psów pasterskich oraz został wybrany najlepszym psem ras Polskich.
Hodowla Wojciecha Kucnera została Najlepszą Hodowlą Owczarków Podhalańskich w 2014, 2015,2016, 2017, 2018 roku.
Obecnie w Laskowie jest jeszcze sześć innych owczarków podhalańskich. Między innymi HUGO-BOSS Arcanes D’Hermes. Ten pies został przywieziony z renomowanej hodowli we Francji, który w 2014 roku. W Helsinkach zdobył tytuł Zwycięzcy Świata i w tym samym roku w Brnie zdobył tytuł Zwycięzcy Europy.
- Kiedy zaczynałem jeździć na wystawy w Polsce, to słyszałem, że nie warto pokazywać podhalanów, bo i tak nie będą dostrzegane przez sędziów. Dzisiaj całkowicie się sytuacja zmieniła i jak inni hodowcy widzą nas na wystawach, to mówią, że jesteśmy w gronie faworytów - mówi Wojciech Kucner. - Uważam, że powinniśmy być dumni z Polskiego Owczarka Podhalańskiego, który zresztą jest w logo Związku Kynologicznego w Polsce.

Praca 24 godziny

- Hodowla psów zajmuje 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu - przekonuje pan Wojciech. - To nie jest tak, że można się wyłączyć i nie myśleć o swoich psach. Oczywiście, są dni, gdy człowiek nie może nawet położyć się spać, bo na przykład musi czuwać przy szczeniakach. Każdy pies potrzebuje uwagi i kontaktu, a im więcej czasu poświęci się szczeniakowi, tym będzie się miało wierniejszego przyjaciela w kolejnych latach.
Są to psy pasterskie i nastawione na pracę z człowiekiem, a więc nie jest to trudna rasa do ułożenia, ale wymaga konsekwencji. Z psem należy zacząć pracować od pierwszych dni pobyty w domu. Zresztą, te owczarki same szukają kontaktu z człowiekiem, chociaż ze względu na swą dumę i upartość na pewno nie będą ślepo wykonywały poleceń. Polskie Owczarki Podhalańskie mają silną potrzebę chronienia swojego stada, którym w obecnych czasach jest rodzina i domostwo, dlatego zdaniem hodowcy, trzeba pamiętać, że to psy stróżujące i z łatwością dadzą sobie radę z intruzem. Jeśli jednak wyczują słabość u właściciela, mogą przejąć dominację w stadzie.
Jak karmić takie piękne duże psy? Wojciech Kucner radzi tak: - Owczarek Podhalański, tak jak każdy pies, potrzebuje urozmaiconej diety. Postawą karmy jest karma sucha, którą uzupełniam gryzakami w postaci suszonych żwaczy, ścięgien i kości kulkowych oraz dodatkowo warzywa i owoce, które też chętnie zjadają.
W porządnie prowadzonej hodowli, samo przygotowanie psa do wystawy nie jest skomplikowane. Hodowcy z Laskowa zajmuje około 4 godzin, sama kąpiel to 45 minut, ale najważniejsze to dokładne wysuszenie psa.
- Prawidłowa sierść jest twarda i oścista dlatego uważa się, że jest to sierść samoczyszcząca i częściowo jest to racja - mówi Wojciech Kucner.- Podhalan nawet ubrudzony w błocie, po kilku godzinach jak wyschnie, wygląda znowu na czystego. Oczywiście nie jest to biel i czystość okrywy włosowej jaką należy zaprezentować na wystawie. Dla niektórych psów wystawy są stresujące, więc jeśli ktoś planuje taką przyszłość dla swojego psa, to może już z czteromiesięcznym szczeniakiem jeździć na wystawy i oswajać go z ringiem i z tym wszystkim co dookoła ringu się dzieje.

Dla kogo podhalan?

Wojciech Kucner uważa, że podhalanów nie da się przecenić. - Jest to naprawdę wspaniała i wyjątkowa nasza rasa narodowa. Przez niektórych trochę niedoceniana, ale zapewniam, że psy tej rasy doskonale spisują się jako stróże naszego domostwa, są bardzo inteligentne i oddane rodzinie - mówi.- Odradzam podhalana osobom mieszkającym w bloku, ponieważ psy tej rasy potrzebują przestrzeń na którą dumnie mogą spoglądać i zamknięcie w mieszkaniu nie jest najlepszym rozwiązaniem. Ponadto trzeba pamiętać, że są to psy stróżujące i każdy ruch na klatce schodowej może wywoływać alarm, który z pewnością na nogi postawi sąsiadów.
Hodowca zapewnia również, że Polskie Owczarki Podhalańskie doskonałe aklimatyzują się na terenach nizinnych. Dzisiaj najlepsze hodowle są właśnie na nizinach i teraz górale sprowadzają psy z nizin, aby poprawić swoje podhalany. Psy z hodowli pana Wojciecha mieszkają w Chile, Ekwadorze, USA, krajach Skandynawii i oczywiście w całej Europie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto