Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

OSP w gminie Budzyń: Czyli "Bogu na chwałę, ludziom na ratunek" (ZDJĘCIA)

ANK
W gminie Budzyń działa osiem jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Druhowie z powagą traktują słowa słynnego strażackiego zawołania, które każe im spieszyć z pomocą wszystkim potrzebującym. Kiedy rozlega się dźwięk syreny, są zawsze gotowi do akcji!

OSP Budzyń

Największą jednostką OSP w gminie Budzyń jest Ochotnicza Straż Pożarna w Budzyniu, która od 1995 roku należy do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. W swoich szeregach ma 47 członków - w tym 28 osób, biorących czynny udział w działaniach ratowniczo-gaśniczych, szkoleniach, kursach i ćwiczeniach. Prezesem OSP w Budzyniu jest Paweł Sell, a naczelnikiem - Michał Gapiński.

Jednostka istnieje od 1923 roku. Przez ostatnie dwadzieścia lat sporo inwestowała w sprzęt ratowniczy, dzięki czemu dysponuje m.in. narzędziami hydraulicznymi, które znacznie usprawniły działania strażaków podczas zdarzeń drogowych. Dzięki sprzętowi ratownictwa wysokościowego, druhowie z budzyńskiej OSP mogą z kolei bezpiecznie pracować na wysokościach.

W ostatnim czasie, dzięki wsparciu ludzi dobrej woli, jednostka zgromadziła środki na zakup nowych ubrań bojowych, łączności radiowej, kamery termowizyjnej, zestawu stabilizacji pojazdów, mundurów galowych oraz sprzętu oświetleniowego.

OSP Wyszyny

Zebranie założycielskie Ochotniczej Straży Pożarnej w Wyszynach odbyło się 3 lipca 1945 roku. Pierwszym prezesem jednostki był Maksymilian Sadowski, a naczelnikiem - Szczepan Radzicki.

OSP Wyszyny to druga jednostka w gminie Budzyń, wchodząca w skład Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Dysponuje oddaną do użytku w 2015 roku po kapitalnym remoncie remizą, wyposażoną w boksy dla samochodów gaśniczych z instalacją do oddymiania spalin i napełniania wodą wewnątrz garażu.

Prezesem jednostki jest Krzysztof Kryger, a naczelnikiem - Grzegorz Laskowski.

OSP Nowe Brzeźno

To najstarsza jednostka straży ochotniczej na terenie gminy. Została założona 1 kwietnia 1914 roku, a jej ponad stuletnia tradycja pielęgnowana jest do dziś i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

OSP w Nowym Brzeźnie liczy 23 członków, z czego 6 może brać czynny udział w akcjach ratowniczych. W 2010 r. jednostka wzbogaciła się o nowy samochód gaśniczy Ford Transit. Prezesem OSP Nowe Brzeźno jest Ryszard Bigos.

OSP Podstolice

3 maja 1926 roku trzydziestu mężczyzn przemaszerowało przez Podstolice, ogłaszając powstanie we wsi ochotniczej straży pożarnej. Druhowie od samego początku mieli bardzo dużo zapału do działania, ale brakowało im własnej siedziby i sprzętu. Na zebraniach spotykali się w szkolnej klasie, a do gaszenia pożarów musiały im wystarczyć wiadra, bosaki i łopaty. W taki sposób, czyli bez specjalistycznego wyposażenia, działali do 1939 roku.

W 1959 roku, w wyniku starań druhów, powstała remiza.

Od 2007 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Podstolicach korzysta z nowoczesnego samochodu marki Ford Transit.

Jednostka bierze czynny udział w uroczystościach, odbywających się na terenie wsi i gminy. Współpracuje z sołtysem i radą sołecką, parafią, LZS-em, KGW, szkołą podstawową oraz przedszkolem w Radwankach. W Podstolicach została również reaktywowana Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza.

Prezesem OSP w Podstolicach jest Stanisław Wierzbiński, a naczelnikiem - Marcin Nawrot.

OSP Prosna

Ochotnicza Straż Pożarna w Prośnie istnieje od roku 1945. Za głównego pomysłodawcę jej utworzenia uważa się druha Feliksa Kotersa. Długoletnim komendantem i aktywnym działaczem był druh Andrzej Maćkowiak.

Pierwszym sprzętem pożarniczym strażaków z Prosny była sikawka ręczna ciągnięta przez zaprzęg konny. Z biegiem lat i wraz z rozwojem jednostki, zaczęło się poprawiać również jej wyposażenie.

Od 2012 roku strażacy korzystają z lekkiego pojazdu pożarniczego marki Ford Transit. Pozwala im on nie tylko na udział w akcjach gaśniczych, ale także na pomoc przy wypadkach czy podtopieniach.

Aktualnym, długoletnim prezesem OSP w Prośnie jest Alfred Polcyn, a naczelnikiem - Witold Myszkowski.

OSP Brzekiniec

Jednostka OSP w Brzekińcu liczy 20 członków czynnych. Jej prezesem jest Ludwik Soloch, a naczelnikiem Czesław Należyty. Pomysł powołania OSP w Brzekińcu narodził się 20 kwietnia 1947 r. Remizę oddano do użytku w drugiej połowie 1982 roku, natomiast na 50-lecie jednostka otrzymała sztandar.

Aktualnie remiza w Brzekiń-cu przechodzi modernizację. Jej ponowne oddanie do użytku będzie miało miejsce podczas obchodów 70-lecia OSP.

OSP Sokołowo Budzyńskie

Ochotnicza Straż Pożarna w Sokołowie Budzyńskim na początku swej działalności miała zaledwie 9 członków. Założono ją w 1945 roku i przez długi czas nie posiadała żadnego sprzętu. Dopiero w latach 70. otrzymała motopompę. W tamtym czasie liczyła już 50 członków.

Od 2012 r. druhowie dysponują nowoczesnym samochodem marki Ford. Mają również swój sztandar i remizę, która została oddana do użytku 28 czerwca 2013 roku.

Prezesem jednostki jest Szczepan Antoniewicz, a naczelnikiem - Ryszard Rozpłochowski.

OSP Dziewoklucz

OSP w Dziewokluczu powstała w 1948 r. Aktualnie ma 17 członków.

Pierwszą siedzibą jednostki był budynek gospodarczy przy szkole podstawowej. W 1958 r. oddano do użytku wybudowaną w czynie społecznym nową remizę, która istnieje i pełni swą rolę do dziś.

W 2006 r. jednostka otrzymała lekki pojazd ratowniczo-gaśniczy marki Mercedes. Od 2012 r. w Dziewokluczu działa Jednostka Operacyjno-Techniczna, licząca 12 ratowników.

Ponad 100 akcji ochotników z gminy Budzyń

Prezesem Zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP w Budzyniu jest Stanisław Wierzbiński, a komendantem - Michał Gapiński. W latach 1989-2016 funkcję tę pełnił Ludwik Soloch.

W 2017 roku strażacy - ochotnicy z gminy Budzyń wyjeżdżali do akcji aż 109 razy. Trzydzieści osiem interwencji dotyczyło pożarów, natomiast 71 miejscowych zagrożeń, niebędących pożarem ani klęską żywiołową, ale stanowiących zagrożenie dla życia, mienia lub środowiska.

Warto dodać, iż w ramach wsparcia dla ochotniczych straży pożarnych, gmina sfinansowała zakup środków ochrony osobistej dla strażaków oraz sprzętu, niezbędnego do niesienia pomocy poszkodowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto