Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Orzeł ,,powstańczy”, jaki powinien być z koroną czy bez?

Bożena Wolska
Co pewien czas powraca dyskusja na temat symboli Powstania Wielkopolskiego oraz tego, czy orzeł powinien mieć koronę. Zdania są podzielone.

Dlaczego w Wielkopolsce trwa dyskusja nad tym, czy orzeł na flagach Powstania Wielkopolskiego powinien mieć koronę czy nie? Używanie charakterystycznego orła bez korony jako symbolu Powstania Wielkopolskiego zapoczątkowało środowisko kibicowskie Lecha Poznań, rozpropagowali tę flagę i niektórzy - w tym również samorządy - uznali ją za obowiązującą. Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego ma całkowicie odmienne zdanie: Orzeł Biały musi być w koronie.
- Wynika to z uwarunkowań historycznych - mówi historyk oraz szef chodzieskiego TPPW Roman Grewling. - 99 procent, a może nawet więcej, oddziałów powstańczych używało jako symbolu orła w koronie. Jest to udokumentowane i potwierdzone przez historyków - znawców tematu.
Eugeniusz Sobkowski, członek Zarządu TPPW, dodaje zaś:
- Dla wielu osób nie ma znaczenia czy orzeł jest w koronie, czy bez korony, a my uważamy, że trzeba przekazywać prawdę i mówić, jak powinno być zgodnie ze stanem historycznym.
Przedstawiają opracowania historyków na temat powstańczego Orła Białego - który, jak przypominają jest w koronie i oficjalnym herbem całego państwa polskiego zaczął być od 1295 - za Przemysła II.

Kiedy Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku oddziały powstańcze nie miały ani ujednoliconych mundurów, ani symbolów. Pierwsi powstańcy na ulice wylegli w czapkach z orzełkami (z koroną i bez korony), w biało-czerwonych opaskach na ramieniu, kokardach i wstążeczkach przypiętych do munduru. Oddziały przygotowywały także swoje symbole na prędce i z tego co miały pod ręką. Jak w opracowaniu ,,Znaki powstańcze” przygotowanym dla ,,Głosu Wielkopolskiego”, z okazji 90-lecia Powstania Wielkopolskiego pisał Janusz Łuczak, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego w Poznaniu, ,,najprostszym sposobem było umieszczenie na drzewcu biało-czerwonej flagi, innym sposobem było umieszczanie flagi czerwonej - patriotycznej z Orłem Białym po środku". Wykonywały je kobiet improwizując i czerpiąc inspiracje wizerunku orła ze źródeł, które miały pod ręką, czyli z posiadanych kart pocztowych, książek i domowych pamiątek. W efekcie powstało tyle wizerunków orła, ile było pomysłów na ich wykonanie - każdy mógł wybierać wedle własnego upodobania.
Według Jarosława Łuczaka pierwszą chorągiew wykonały Zofia Plucińska i Wiktoria Wojciechowska dla oddziału powstańczego podporucznika Andrzeja Kopy - poświęcono ją w kościele już 29 grudnia 1918 r. Pomimo różnorodności wszystkie symbole miały wspólne cechy: „właściwie wszystkie oddziały powstańcze starały się posiadać chorągiew z Orłem Białym lub choćby flagę z biało-czerwonymi barwami narodowymi” - twierdzi Łuczak. Z koroną czy bez? Nie miało to wtedy większego znaczenia. „Analiza zachowanych fotografii potwierdza, że w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919 nie przeszkadzała rozmaitość orłów na czapkach i guzików na mundurach, biało-czerwonych wstążeczek na kołnierzach - kontynuuje Łuczak. Nie raziła różnorodność umundurowania.
- Szybko - jak pisał Łuczak. - Pojawiły się choragwie, które można przypisać do jednego wzoru. A jego najlepszym przykładem są chorągwie I Kompanii Średzkiej i I Batalionu Czrankowskiego.
Na obu choragwiach orzeł posiada koronę.

- Jeśli na jakiejś fladze nie było orła w koronie podczas Powstania Wielkopolskiego, to wynikało to z pośpiechu - przekonuje Roman Grewling.
A jednak kibice Lecha Poznań właśnie taki wzór wybrali.
- Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego współpracuje ze środowiskeim kiboców, wdzięczni jesteśmy za rozpropagowanie flag powstańczych, za podkreślanie roli tego zrywu i za działalność codzienną - np. za prowadzenie kwest w Poznaniu na odnowienie grobów powstańców - mówi Roamn Grewling. - Przekonywaliśmy środowisko to również do tego, ze Orzeł Biały zawsze miał korone. Przyznali, że mamy rację i że flagi będą zmienione.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Orzeł ,,powstańczy”, jaki powinien być z koroną czy bez? - Chodzież Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto