Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odbyło się szkolenie na temat cyberprzemocy [ZDJĘCIA]

N. Ptakowska
Czym jest cyberprzemoc i jak należy z nią walczyć?

Uczestnicy Ośrodka Szkolenia i Wychowania OHP w Szamocinie spotkali się z pracownikami Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Chodzieży. Psychologowie: Wioletta Dymek oraz Kamila Karowska – Gaudyn opowiadały m.in. o zagrożeniach w cyberprzestrzeni.

Media elektroniczne z których na co dzień korzystamy służą nam do komunikacji, zdobywania informacji, rozrywki, ale niestety niosą wiele zagrożeń. Młodzież obejrzała krótki film, którego bohaterka stała się ofiarą cyberprzemocy. Psycholog Wioletta Dymek podkreśliła, że ofiary przemocy rówieśniczej często nie potrafią sobie same poradzić z taką sytuacją. Wbrew pozorom, przemoc w sieci potrafi być bardziej dotkliwa niż przemoc w realnym świecie.

Młodzież została podzielona na grupy, członkowie każdej z nich otrzymali kartki z opisaną historią przypadku cyberprzemocy. Jedna dotyczyła Zbyszka, który nagrał kamerą w telefonie koleżankę z klasy Kasię, kiedy całowała z chłopakiem. Następnie rozesłał MMS – em film do swoich kolegów z klasy. Niektórzy z nich wysyłali go dalej.
Jeszcze tego samego dnia ktoś opublikował film w Internecie. Film cieszył się dużą popularnością. Na stronie z filmem zaczęły się przykre dla dziewczyny komentarze.

Uczestnicy próbowali określić jak czuli się bohaterowie poszczególnych historii. Ofiary cyberprzemocy doznają negatywnych emocji takich jak: strach, poczucie osaczenia, odrzucenie i niesprawiedliwość. Konsekwencjami tych przeżyć jest unikanie szkoły, ograniczenie kontaktów ze znajomymi, ucieczka z domu a nawet w skrajnych przypadkach próby samobójcze. Nie bagatelizujmy tych symptomów!

Do najczęściej stosowanych form cyberprzemocy należy rejestrowanie niechcianych filmów lub zdjęć telefonem komórkowym, publikowanie ośmieszających materiałów przy użyciu telefonu, wysyłanie wulgarnych

SMS - ów wyzywanie i straszenie. Podsumowując spotkanie prowadzące przypomniały zasady bezpiecznego korzystania z Internetu, telefonów komórkowych oraz portali społecznościowych.

Jeśli zostaniemy ofiarą cyberprzemocy nie powinniśmy odpowiadać na zaczepki w sieci i domagać się natychmiastowego skasowania obraźliwych filmów i zdjęć. Osoby nieletnie powinny zwrócić się do kogoś dorosłego nauczyciela, pedagoga szkolnego albo rodzica. Warto pamiętać nr 116 111 – telefon zaufania dla dzieci i młodzieży.

W szkoleniu wzięła udział pedagog ośrodka Natalia Ptakowska oraz uczniowie Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Szamocinie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto