Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kulinarne podróże po Wielkopolsce: Margonin ma się czym pochwalić!

ANK
Na terenie gminy Margonin działa prężnie aż dziesięć kół gospodyń wiejskich. Przepisy od pań, które są ich członkiniami, można znaleźć w wydanej przez firmę Polska Press książce kucharskiej: Kulinarne podróże po Wielkopolsce

Zobacz przepisy z gminy Margonin na stronie Głosu Wielkopolskiego:

Koła gospodyń w gminie Margonin zrzeszają osoby bardzo aktywne i zaangażowane w pracę społeczną.
Członkinie kół stoją na straży dawnych tradycji, pasji i umiejętności, które z chęcią przekazują dzieciom i młodzieży.
Koła łączą kobiety o różnych zainteresowaniach i oczekiwaniach, w związku z tym każde koło gospodyń wiejskich wypracowuje sobie własny sposób działania.

Sam Margonin to miasto z długą historią. Pierwsza wzmianka o nim pochodzi z 1364 r. Prawa miejskie otrzymał przed 1402 r., a ich odnowienie nastąpiło w 1696 r.

Ogromnym atutem gminy jest przyroda. Na jej terenie znajduje się siedem jezior, a lasy stanowią ponad 30 proc. powierzchni. Na Jeziorze Margonińskim znajduje się drugi co do wielkości wyciąg nart elektrycznych w Polsce. Na terenie gminy zlokalizowana jest również największa w naszym kraju farma wiatrowa. Atrakcyjne tereny łowieckie przyciągają myśliwych z kraju i z zagranicy, a jesienią przeżywają one prawdziwe oblężenie grzybiarzy.

Zachęcającym miejscem wycieczek jest „Zaklęta Karczma” - ogromny głaz narzutowy (13 metrów obwodu, 2,5 wysokości), z którym związanych jest kilka ciekawych legend.

W Margoninie szczególnej uwadze warto polecić dwa zabytki - kościół pw. św. Wojciecha z początku XVII w. oraz neogotycki pałac Skórzewskich (1842-1852), otoczony wspaniałym parkiem typu angielskiego (założony ok. 1788 r.) o powierzchni 13 ha z bogatym drzewostanem. Obiekt ten zapisał się w historii Polski i Lasów Państwowych. Tutaj poznali się (w 1772 r.) i wzięli ślub Józef Wybicki (autor „Mazurka Dąbrowskiego”) i Kunegunda Drwęska. Tutaj, z przerwami, w latach 1905-1957 funkcjonowała szkoła kształcąca leśników. Do niedawna w pałacu mieścił się Ośrodek Leśny im. W. Łuczkiewicza oraz sala pamięci Józefa Wybickiego. Obecnie pałac należy do prywatnego inwestora.

Ozdobą Margonina są także dwie zabytkowe aleje lipowe, biegnące od ul. Kazimierza Jankowskiego w Margoninie do Margońskiej Wsi oraz przecinającej ją drogi z Szamocina do Kowalewa, składające się z prawie 770 drzew, posadzonych w 1765 r. Cennymi zabytkami są również: kościół w Żoniu z 1247 r., przebudowany w 1749 r., oraz zespół pałacowo-parkowy w Próchnowie.

W okresie letnim na plaży nad Jez. Margonińskim odbywają się koncerty największych gwiazd sceny muzycznej w Polsce i Europie. Dotychczas wystąpili już m.in. : Łzy, Bajm, Perfekt, Feel, Doda, Budka Suflera, Oceana, Lady Pank, Golec uOrkiestra, Urszula, Enej czy Kukiz i Piersi.

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto