Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jerozolimskie Ślady Jezusa: Od Ogrójca do Bazyliki Grobu Pańskiego [ZDJĘCIA]

Bożena Wolska
Bożena Wolska
Stare Miasto Jerozolimy jest kluczowe dla trzech religii chrześcijaństwa, judaizmu i islamu. To miasto niezwykłe, gdzie każdy, na swój sposób, szuka korzeni swojej wiary...

Artykuł pochodzi z archiwum "Chodzieżanina" - ukazał się w 2018 roku

Góra Oliwna to miejsce, z którego rozciąga się najpiękniejszy widok na Jerozolimę. Fakt, widok zapiera dech w piersiach. Wjechaliśmy na tę górę taksówkami, których kierowcy przez cały czas coś krzyczeli i naciskali klaksony. Na samej górze znajduje się niewielka kaplica, w której ukryta jest skała, gdzie ostatni ślad na Ziemi zostawił Jezus. Dzieje Apostolskie umiejscawiają bowiem właśnie na szczycie tej góry Wniebowstąpienie Pańskie.

Później niespiesznie, bo pogoda była cudowna, schodziliśmy, krok po kroku odkrywając tajemnice tego miejsca. Zachwycił nas kościół Pater Noster, gdzie w 140 językach napisany jest modlitwa ,,Ojcze Nasz” i niezwykły - Ogrójec...

Zabierz ode mnie ten kielich...

,,Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich! Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty”. Tak Jezus modlił się w Ogrójcu (Getsemani), w wieczór przed pojmaniem.

Nie mogłam uwierzyć. Stałam na ścieżce prowadzącej wokół ogrodzenia okalającego gaj oliwny ze starymi, powyginanymi i poskręcanymi w różne strony drzewami... Badania naukowe potwierdzają, że osiem najstarszych drzew oliwnych w Ogrójcu ma około 900 lat, a ponieważ pnie wyrastały ze starych korzeni, to całkiem możliwe, że pamiętają czasy Jezusa Chrystusa. Czy tak wyglądał ów ogród za czasów Jezusa? Czy były tam ścieżki i wiosenne kwiaty - jakie ja widziałam? Nie znam opisów ówczesnego Ogrójca i nawet nie wiem, czy takowe się gdzieś znajdują. Wśród naszej niewielkiej grupy wycieczkowej zdania były podzielone. Jedni uważali, że pewnie pod drzewami była piękna soczysta trawa (widzieliśmy taką w innych, młodszych ogrodach oliwnych), inni, że mogły być jednak grządki... Ale to były takie niewiele znaczące dyskusje, ważniejsze, że byliśmy w miejscu, gdzie w noc przed ukrzyżowaniem Jezus się modlił, później został zdradzony przez Judasza i pojmany. Tu zaczął swoją wędrówkę ku śmierci na Krzyżu i do Zmartwychwstania...

Brama lwów

Zeszliśmy z góry Oliwnej, przeszliśmy przez dość ruchliwą - Bardzo nowoczesną i współczesną - ulicę i przez bramę Lwów (jedną z bram w murach) weszliśmy do Starego Miasta Jerozolimy. To właśnie przy tej bramie zaczyna się droga krzyżowa - Via Dolorosa. Jednak Jezus z cała pewnością nią nie szedł.

Swój obecny kształt Via Dolorosa uzyskała bowiem w XVIII wieku, zastępując różne poprzednie trasy. Jest oznaczona dziewięcioma stacjami, dziesiąta znajduje się przy Bazylice Grobu Świętego, a cztery pozostałe w środku świątyni.

I stacja drogi krzyżowej wyznaczona została w miejscu gdzie obecnie jest teren szkoły arabskiej - Umarlija.

Przeszliśmy w niewielkiej gromadzie całą Via Dolorosa wieczorem, kiedy szumu nie było i zgiełku nie było, i myśli można było zebrać. Zatrzymywaliśmy się przy każdej stacji drogi krzyżowej. Jedne były ledwie oznaczone na murach, inne miały kapliczki, do których można było wejść.

Słyszeliśmy, że często pielgrzymi uroczyście odprawiają drogę krzyżową na Via Dolorosa. Podczas kilkudniowego pobytu w Jerozolimie, spotkaliśmy raz grupę modlących się przy stacjach drogi krzyżowej. Nieśli krzyż. A ponieważ było wczesne popołudnie, musieli przedzierać się przez tłum turystów oraz handlarzy. Jeśli jednak wierzyć filmom przedstawiającym Mękę Pańską, to mogło być podobnie, gdy Jezus szedł z krzyżem na Golgotę, wtedy wokół też panował gwar, szum, hałas...

Golgota i Grób

Droga krzyżowa kończy się w Bazylice Grobu Pańskiego. My o mały włos nie weszlibyśmy do niej. W dniu, w którym przyjechaliśmy, przedstawiciele trzech wspólnot chrześcijańskich, opiekujących się Bazyliką, zamknęli ją na znak protestu przeciwko podatkom i planowanej polityce wywłaszczania.

Pod Bazyliką Grobu Pańskiego kończyliśmy każdą naszą wędrówkę, aby sprawdzić czy została otwarta. Na dziedzińcu o każdej porze dnia kręciło się coraz więcej dziennikarzy, przystawali turyści, tu i ówdzie modlili się pielgrzymi. Któregoś ciepłego wieczoru, grupa młodych Francuzów uklękła na środku dziedzińca i zaczęła się głośno modlić, śpiewać... Wkrótce osób kamerujących i robiących zdjęcia było więcej niż modlących się. Tak, pomyślałam wówczas, aby odizolować się od świata zewnętrznego, w Jerozolimie trzeba mieć naprawdę silną wolę.

Trzeciego dnia naszego pobytu w Jerozolimie Bazylika została otwarta . Świątynia z zewnątrz wygląda skromnie, w środku jest bardzo obszerna, zwiedzając ją warto zaopatrzyć się w dokładny plan, by wiedzieć gdzie czego szukać.

Mogliśmy dokończyć naszą drogę krzyżową. X stacja znajduje się w kaplicy na dziedzińcu Bazyliki, cztery ostatnie cztery stacje są już wewnątrz kościoła. Aby je zobaczyć trzeba wspiąć się wąskimi schodami, a jest to wspinaczka na Golgotę. Tam jest dwunasta stacja: Jezus umiera na krzyżu. Miejsc to zostało dokładnie oznaczone w czasach Konstantyna. Matka cesarza, św. Helena odnalazła relikwie Krzyża Świętego. Pod ołtarzem dwunastej stacji można dotknąć świętej skały Kalwarii.

XIII stacja to: Pan Jezus zdjęty z krzyża i na łonie Matki swojej złożony. XIV stacja: Pan Jezus do grobu złożony, to właśnie Grób Święty. Nad nim został wybudowany edykuł (kościół w kościele), przed którym wciąż trwa tłum ludzi. Czekaliśmy ponad godzinę w kolejce, bardzo - jak wszystko w Jerozolimie - różnorodnej. Przy Grobie Pańskim niewiele było czasu na rozważania. Było to chyba jedyne miejsce w Jerozolimie, gdzie nie pozwalano robić zdjęć. Każdy miał tylko chwilę by przystanąć i... później już musiał zostać ze swoimi myślami, wrażeniami, pytaniami i odpowiedziami.

Ogrójec

Jerozolimskie Ślady Jezusa: Od Ogrójca do Bazyliki Grobu Pań...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto