Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak wypadły matury?

Norbert Woźniak
archiwum Polskapress
Poznaliśmy wyniki tegorocznych matur. Średnio co piąta osoba nie zdała egzaminu dojrzałości. Jak na tym tle poradzili sobie uczniowie z naszego powiatu? Która szkoła okazała się najlepsza w przygotowaniu uczniów do zdania matury?

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2017r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego: w części ustnej z języka polskiego oraz wybranego języka obcego nowożytnego; w części pisemnej z języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego.

Tegoroczni absolwenci szkół ponadgimnazjalnych- zgodnie z zasadami przeprowadzania egzaminu w nowej formule, obowiązującej od 2015 r. obowiązkowo przystępowali również do egzaminu maturalnego z wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, a w przypadku języków obcych nowożytnych na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym.

Dla porównania w skali kraju maturę w maju zdało 78,5 proc. przystępujących do egzaminu a w całej Wielkopolsce nieco mniej - 78 proc.

W naszym powiecie szkoły ponadgimnazjalne działają w Szamotułach, Pniewach i Wronkach.

Urszulanki wypadły najlepiej

Z języka polskiego bezkonkurencyjne okazały się szkoły prowadzone przez pniewskie urszulanki. Tam zdawalność z tego przedmiotu była 100-procentowa. I to zarówno podczas egzaminu ustnego, jak i pisemnego.

Podobnie wypadło szamo-tulskie liceum w Zespole Szkół nr 1 im. ks. P. Skargi. Stuprocentową zdawalnością mogą pochwalić się także uczniowie Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2 we Wronkach oraz technikum działającym w Szkole na Leśnej we Wronkach.

Najgorzej na tle wszystkich placówek powiatu wypadło natomiast Technikum Ekonomiczne w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Tam zdawalność z podczas egzaminu ustnego wyniosła 60%.

Matematyka sprawiła problemy

Matematyka na poziomie podstawowym w szkołach prowadzonych przez Urszulanki wypadła znakomicie. Poziom podstawowy zdali tam wszyscy maturzyści.

100-procentowa zdawalność była także w Szkole na Leśnej we Wronkach. Dobrze wypadło także Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach. Tam zdawalność była na poziomie 96,3 proc.

Jeśli chodzi o szkoły prowadzone przez powiat szamo-tulski, słabo wypadło technikum w Zespole Szkół nr 3 im. Hugona Kołłątaja w Szamo-tułach (zdawalność na poziomie 50,75%), II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2 w Szamotułach (64%) oraz techniku w Zespole Szkół nr 2 im. Stanisława Konarskiego we Wronkach (66,67%)

Języki obce wcale nie takie obce

Język niemiecki na poziomie podstawowym najwięcej trudności sprawił uczniom szkół dla dorosłych. W pozostałych szkołach zdawalność na ogół była bardzo wysoka.

Egzamin ustny i pisemny na poziomie podstawowym z języka angielskiego i zdali wszyscy absolwenci liceum prowadzonego przez Urszulanki w Pniewach.

Podobny wynik uzyskało pniewskie technikum w Zespole Szkół im. E. Sczanieckiej oraz Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych LIDER z Pniew, a także liceum w szamotulskim „Rolniku” oraz technikum z wronieckiej Szkoły na Leśnej.

Najsłabiej spośród prowadzonych przez nasz powiat szkół wypadło technikum w ZS nr 2 we Wronkach (81,82% i 81,82%), oraz technikum w Zespole Szkół nr 3 w Szamotułach (71,88% i 71,88%).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto