Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grypa w Chodzieży: Czy jest się czego bać?

Bożena Wolska
Grypa w Chodzieży: Czy jest się czego bać?
Grypa w Chodzieży: Czy jest się czego bać? archiwum
Zbliża się sezon grypowy. Wiosną tego roku grypa w Chodzieży była prawdziwie rekordowa - lekarze zgłosili bowiem do "sanepidu" aż 880 przypadków zachorowań. Czy powinniśmy bać się powtórki?

W sezonie 2012/2013 w Polsce odnotowano ponad 2,4 mln zachorowań i podejrzeń grypy, ponad 11 tysięcy hospitalizacji związanych z grypą oraz około 120 zgonów. W Chodzieży i powiecie chodzieskim w całym roku 2012 Powiatowy Inspektora Sanitarny odnotował 21 przypadków grypy. Natomiast wiosną tego roku grypa w Chodzieży była prawdziwie rekordowa - lekarze zgłosili aż 880 przypadków. Trzeba jednak dodać, że nie były one potwierdzone szczegółowymi badaniami.

Zobacz też: Grypa w Chodzieży w tym roku rekordowa. Zachorowało kilkaset osób

Wkrótce rozpocznie się kolejny sezon grypowy i jak co roku w tym czasie, właśnie rusza kampania na rzecz szczepień przeciwko grypie. W aptekach są dostępne szczepionki, które kosztują ok. 30 złotych. Jak obliczyliśmy jeśli już zachorujemy wydamy na leczenie dwa razy, a niekiedy trzy razy więcej.

Grypa: czy jest się czego bać?
Oczywiście koszty to jedna sprawa, ale bywa, że choroba powoduje spore spustoszenie w organizmie. Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży przypomina, że grypa może przebiegać w sposób łagodny jak i powodować poważne powikłania, a czasami może doprowadzić do śmierci.

- Do licznych powikłań grypy możemy między innymi zaliczyć bakteryjne zapalenie płuc, odwodnienie, pogorszenie stanu już istniejących chorób przewlekłych, takich jak niewydolność krążenia, astma czy cukrzyca. Dzieci mogą mieć problemy z zatokami oraz zakażeniem ucha - wylicza Wiesława Dominiak, dyrektor chodzieskiej inspekcji sanitarnej i zachęca do zaszczepienia się przeciwko grypie.

Grypa w Chodzieży: "Sanepid" radzi by się szczepić
- Spotykam się z opinią, że te szczepionki to "wymysł" firm farmaceutycznych. Firmy te opracowują szczepionki, przygotowują i muszą zarobić - mówi dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Chodzieży, Wiesława Dominiak. - Od 21 lat pracuję w inspekcji sanitarnej i z moich obserwacji wynika, że szczepionki są coraz lepsze i coraz bardziej skuteczne, niekiedy skuteczność dochodzi do 95 procent. Dla mnie jest jasne, że lepiej wydać 30 zł i się zaszczepić, niż później zachorować i wydawać mnóstwo pieniędzy na lekarstwa. Większość moich pracowników i ich rodzin szczepi się co roku.

Coś cię ciekawi, boli lub irytuje? Napisz o tym na naszym FORUM

Byłeś świadkiem interesującego wydarzenia? Napisz do nas: [email protected] lub zadzwoń: (67) 281 24 67
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto