Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundusze europejskie pozwolą bardziej wspierać aktywność seniorów

Monika Kaczyńska
Realizowane programy mają za zadanie zapewnić kompleksowe wsparcie - od integracji społecznej po pomoc specjalistów
Realizowane programy mają za zadanie zapewnić kompleksowe wsparcie - od integracji społecznej po pomoc specjalistów 123 rf
W starzejącym się społeczeństwie rośnie zapotrzebowanie na usługi społeczne i zdrowotne. Potrzeba także ich nowych form. Unijne wsparcie pomoże zaspokoić te potrzeby.

Polskie społeczeństwo szybko się starzeje. Obecnie już 22 proc. Polaków ma ponad 60 lat. W 2050 roku seniorzy będą stanowili 40 proc. społeczeństwa. Żyjemy też coraz dłużej. Średnia długość życia statystycznego Polaka to dziś 74,4 lata, statystyczna Polka żyje 81 lat i 10 miesięcy. Mieszkańcy Poznania żyją jeszcze dłużej: średnia życia kobiet to w stolicy Wielkopolski 82 lata i miesiąc, mężczyzn 75 i pół roku.

Oczywiście wydłużanie się życia to korzystne zjawisko, świadczące zarówno o poprawie warunków, w jakich funkcjonujemy, lepszej jakości opieki zdrowotnej i zmianach w stylu życia Polaków. Zjawisko to ma jednak również ciemną stronę. Osoby w późnym wieku znacznie częściej niż młodsze borykają się z chorobami i niepełnosprawnością utrudniającą codzienne funkcjonowanie, częściej też cierpią z powodu samotności i bardzo ograniczonych kontaktów społecznych.

Mimo, że problem jest znany od dawna i w systemie wsparcia i opieki zmieniło się wiele, wciąż, gdy chodzi o zaspokojenie szczególnych potrzeb osób starszych pozostaje bardzo wiele do zrobienia.

W WRPO 2014+ zostały uwzględnione także te potrzeby. W konkursie na „Usługi społeczne i zdrowotne” (w ramach Poddziałania 7.2.2) rozdzielono ponad 67 milionów złotych pomiędzy 43 projekty, których celem jest zapewnienie kompleksowego wsparcia przede wszystkim seniorom, ale także innym osobom z niepełnosprawnościami i ich opiekunom. Będą realizowały je zarówno instytucje samorządowe, takie jak gminne ośrodki pomocy społecznej, jak i organizacje pozarządowe czy firmy. Co istotne, wsparcie obejmie nie tylko mieszkańców miast, ale i najmniejszych miejscowości na terenie województwa, w których o różnorodne i zindywidualizowane formy wsparcia jest najtrudniej.

Nie sami w Poniecu
Jednym z projektów, które zostaną zrealizowane dzięki wsparciu w ramach WRPO jest ten realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej w Poniecu.

W ramach projektu „Nie jesteśmy sami” osoby starsze i niesamodzielne będą mogły skorzystać z różnorodnych form wsparcia. Będzie więc część aktywizująca, przeznaczona dla seniorów, którzy mogą opuszczać mieszkanie, jak i tych, którzy potrzebują pomocy u siebie w domu.

- Trzonem projektu będzie klub seniora działający codziennie od 9 do 13 - informuje Hanna Konieczna z Ośrodka Pomocy Społecznej w Poniecu. - W ramach klubu będą działały warsztaty, w czasie których seniorzy będą mogli realizować swoje pasje, będzie odbywała się także gimnastyka korekcyjna. W klubie znajdzie się także miejsce na kącik biblioteczny.

Oprócz codziennych zajęć seniorzy będą mieli okazję skorzystać z wyjazdów do kina, teatru czy na wycieczki.
- Z kolei seniorzy i inne osoby niesamodzielne oraz z niepełnosprawnościami, którzy z racji stanu zdrowia lub niepełnosprawności nie mogą opuszczać swoich domów będą mieli zapewnione usługi asystenckie - mówi Hanna Konieczna. - Będzie je realizował partner projektu, zaś zadaniem asystentów będzie taka pomoc w codziennym funkcjonowaniu, by stopniowo rosła samodzielność osób objętych programem.

W Poniecu powstanie także mieszkanie wspomagane, z dwoma miejscami, w którym uczestnicy programu będą mogli w praktyce uczyć się samodzielnego życia.
- Unijne wsparcie pozwoli nam także na zapewnienie seniorom czy osobom niepełnosprawnym i niesamodzielnym większej liczby godzin usług opiekuńczych, będziemy mogli także zaoferować usługi specjalistyczne takie jak pomoc pielęgniarki czy rehabilitanta. Planowane jest także uruchomienie niewielkiej wypożyczalni sprzętu ortopedycznego.

Wsparcie otrzymają także opiekunowie osób niesamodzielnych. Będą mogli wziąć udział w warsztatach oraz skorzystać z porad specjalistów. Unijne wsparcie dla projektu wyniesie blisko 950 tysięcy złotych.

Droga do samodzielności
Przez trzy lata program „ABC samodzielności dla osób z nie-pełnosprawnością w Wielkopolsce” będzie realizowała Fundacja Podaj Dalej.

Projekt realizowany na terenie powiatów konińskiego, kolskiego, słupeckiego, tureckiego będzie obejmował usługi asystenta osoby niepełnosprawnej, trzydniowe warsztaty samodzielności, które będą realizowane w hostelu Fundacji, pomoc specjalistów takich jak psycholog, logopeda i innych. Przewidziano także wypady wytchnieniowe.

- Naszym celem jest wzrost samodzielności osób z niepełno-sprawnościami - mówi Damian Walczak z Fundacji Podaj Dalej. - W każdym przypadku potrzeby i plan działania będą określane indywidualnie.
Na wsparcie będą mogli liczyć także opiekunowie osób z niepełnosprawnością. Pomoc psychologa, opiekuna medycznego czy warsztaty to tylko niektóre działania. Jak podkreśla Damian Walczak potrzeby znacznie przekraczają możliwości programu.

- Łącznie zostanie objętych nim 120 osób - po 40 osób rocznie. Już dziś, zanim jeszcze rozpoczęliśmy na dobre akcję informacyjną mamy ponad 60 zgłoszeń. Sądzę, że tylko w tych czterech powiatach tego rodzaju pomoc byłaby potrzebna kilkuset osobom.
Dofinansowanie programu to ponad 1,8 mln zł.

Szpital dziecięcy coraz bliżej
15 października marszałek województwa Marek Woźniak oraz Izabela Grzybowska, prezes spółki Szpitale Wielkopolski podpisali umowę z firmą WARBUD na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Szpital pomieści 9 oddziałów dla 354 małych pacjentów, którzy będą mogli przebywać w szpitalu wraz z opiekunami oraz kilkanaście poradni specjalistycznych.

Do Wielkopolskiego Centrum Onkologii trafi też najnowocześniejszy robot chirurgiczny da Vinci. Dyrektor WCO, w obecności marszałka Marka Woźniaka podpisał umowę z firmą Synektik na dostawę i instalację robota najnowszej generacji. Będzie on wykorzystywany do najtrudniejszych operacji ginekologicznych, laryngologicznych i w obrębie jamy brzusznej.

obrazek

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto