Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Enea Spring Break 2017: Jeszcze sto koncertów!

Cyprian Łakomy
Do soboty trwa czwarta edycja poznańskiego i pionierskiego w skali Polski festiwalu showcase’owego. Wystąpią m.in. Anita Lipnicka, Pablopavo i Ludziki oraz Úlfur Úlfur.

Od wczoraj, centrum Poznania przeżywa oblężenie ludzi głodnych nowej muzyki. Tutejsze kluby odwiedzają tysiące fanów, łowców talentów z wytwórni, dziennikarzy czy w końcu samych muzyków, którzy uczestniczą w koncertach. Za nami pierwszy dzień i występy m.in. klarnecisty Wacława Zimpla i drone’owej formacji Arrm, a także elektroniczny set Maxa Psui w SQ. To jednak dopiero początek wrażeń, bo wybierać można jeszcze spośród setki koncertów zaplanowanych na dziś i sobotę koncertów oraz licznych wydarzeń towarzyszących.

Czytaj: Tomasz Waśko: Robimy Spring Break z myślą o polskich wykonawcach [ROZMOWA]

Jak co roku na Enea Spring Break, fani dostają przekrój aktualnych trendów współczesnej muzyki popularnej i alternatywnej. Na piętnastu scenach tegorocznej edycji wystąpią wykonawcy zarówno obecni na scenie od lat, jak i ci znajdujący się dopiero na początku ścieżki kariery.

Zobacz też: Record Store Day w ramach Spring Break w Poznaniu

W poczet tej pierwszej grupy zaliczają się formacja Fisz Emade Tworzywo, dowodzona przez braci Waglewskich. W piątek na Enea Stage na pl. Wolności zaprezentują oni materiał z wydanej pod koniec zeszłego roku płyty „Drony” (g. 21). Lokalnym wydarzeniem drugiego dnia będzie powrotny koncert grupy Snowman z Michałem Kowalonkiem (Enea Stage, g. 22), a godzinę później w tym samym miejscu zaśpiewa Anita Lipnicka z materiałem z nowej płyty, zaplanowanej na jesień. O 23 w Scenie Na Piętrze usłyszeć można będzie Paulinę Przybysz rozpoczynającą karierę pod własnym imieniem i nazwiskiem.

Miłośników mrocznej alternatywy powinien zainteresować zaplanowany również na godzinę 23 występ Undertheskin na ZPAV Stage w Dubliner Pubie. Krakowski zespół określa swoją muzykę jako „podwójne cold wave espresso i flirt 80’sowej elektroniki z post-punkowym zgrzytem”. Miłośnicy Joy Division, Christian Death i Fields of the Nephilim nie mogą ominąć tego koncertu. Z kolei wszyscy, którym bliskie są zarówno melancholijny blues, jak i psycho-delia końca lat 60. zeszłego stulecia powinni wybrać się o g. 20 do klubu W Starym Kinie, gdzie występować będzie Gypsy and the Acid Queen.

W sobotę na pl. Wolności obejrzeć będzie można koncerty m.in. Julii Pietruchy i formacji Organek, która promuje udaną płytę pt. „Czarna Madonna”. W Sali Wielkiej Zamku warto obejrzeć w akcji Ralpha Kamińskiego. To jeden z ciekawszych głosów na młodej polskiej scenie, świetnie odnajdujący się gdzieś pomiędzy stylowym popem, soulem a melancholijnym liryzmem (g. 20.30). Tego wieczoru, w Sali Wielkiej zagrają również Domowe Melodie (g. 21.30) oraz Pablopavo, czyli Paweł Sołtys, który kilka tygodni temu wydał wraz z formacją Ludziki udany album „Ladinola” (g. 23). Tego samego wieczoru, na sąsiednim Dziedzińcu Różanym wystąpią Łona, Webber i formacja The Pimps.

Julia Pietrucha. I wszystkie jej ładne piosenki [Rozmowa NaM]

Ciekawym wydarzeniem może być skandynawski showcase organizowany przez Ja Ja Ja Music, w ramach którego w Klubokawiarni Meskalina wystąpią Sequoia, Gundelach oraz hiphopowy Úlfur Úlfur z Sauðárkrókur w Islandii. Duet rapuje w ojczystym języku, co sprawia, że ten występ może być jednym z najbardziej osobliwych na całym festiwalu.

Coś dla siebie w ostatni dzień festiwalu znajdą również fani mocnych wrażeń. W Psie Andaluzyjskim wystąpi darkfolkowa Rara, a tuż po niej zimnofalowy duet Alles z Łodzi (g. 19.30), zaś kilkaset metrów dalej, bo Pod Minogą zaprezentuje się poznański sludge’owy Tarpan (g. 21.30).

Od piątku w Nowym Kinie Pałacowym odbywać się będą panele dyskusyjne dotyczące m.in. współpracy międzynarodowej wytwórni płytowych, zagadnień prawa autorskiego, a także organizacji tras koncertowych czy prowadzenia klubu.

ESB 2017 zakończy symbolicznie mecz artystów w niedzielne południe na boisku treningowym Lecha Poznań przy ul. Bułgarskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto