Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Część trasy kolejowej Piła-Poznań pasażerowie będą pokonywać autobusami

Bożena Wolska
PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zakończyły pierwszy etap prac między Poznaniem a Obornikami. Obecnie zaczyna się drugi etap obejmujący szeroki zakres, który wymaga jednocześnie wprowadzenie na pewnym odcinku zastępczej komunikacji autobusowej.

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., jak poinformowały oficjalnie, zakończyły pierwszy etap prac między Poznaniem a Obornikami Most. Szeroki zakres prac rozpoczynanych w marcu na odcinku Wargowo - Oborniki Wielkopolskie wymaga zmian w kursowaniu pociągów. Dlatego od 11 marca będą zmiany w organizacji ruchu kolejowego. Pasażerowie pociągów regionalnych pojadą zastępczą komunikacją autobusową na odcinku, Oborniki Wielkopolskie - Wargowo. Natomiast składy dalekobieżne skierowane zostaną trasą przez Krzyż lub Stargard. Szczegółowe informację dostępne są na stronach internetowych przewoźników i na www.portalpasazera.pl
- Na trasie z Wargowa do Obornik przygotowaliśmy 11 par autobusów w ciągu dnia. W każdym kursie będzie jechało od jednego do pięciu autobusów w zależności od pory dnia i zapotrzebowania pasażerów - mówi Adam Pawlik, radny PiS w Poznaniu i zastępca dyrektora Przewozów Regionalnych w Wielkopolsce.
Na początku maja pociągi wrócą na trasę Wargowo - Oborniki. Wtedy jednak rozpoczną się prace na odcinku Oborniki Wielkopolskie - Dziembówko. A to z kolei spowoduje wyłączenie ruchu pociągów na tej trasie aż do końca sierpnia.
- W tej chwili pracujemy nad przygotowaniem zastępczej komunikacji autobusowej, która będzie kursowała od Obornik do Piły - informuje Adam Pawlik.

Będzie efektywnie i efektownie

Przypomnijmy, że remont trasy z Poznania do Piły ruszył już we wrześniu ubiegłego roku, zaś pierwszy etap zakończył się w grudniu 2017 roku. W tym czasie PKP Polskie Linie Kolejowe wymieniły jeden z dwóch torów na odcinku między Poznaniem a Obornikami. Ponadto na stacjach w Golęczewie, Chludowie i Poznań Strzeszyn wybudowano trzy nowe perony.
Inwestycja ma zakończyć się w grudniu 2019 roku, a efekt ma być imponujący. Dla podróżnych będą 4 nowe przystanki kolejowe: Poznań Podolany, Złotniki Grzybowe, Złotkowo oraz Bogdanowo. Przebudowane zostaną stacje: Złotniki, Wargowo, Oborniki Wielkopolskie, Rogoźno Wielkopolskie, Budzyń, Chodzież, Dziembówko, Piła oraz przystanki: Poznań Strzeszyn, Golęczewo, Chludowo, Oborniki Miasto, Rożnowo, Parkowo, Tarnowo Rogozińskie, Sokołowo Budzyńskie, Ostrówki koło Chodzieży, Milcz, Piła Kalina.
Budowa lub przebudowa 34 peronów oraz modernizacja układów torowych stacji znacząco podniosą komfort podróży pasażerów. Na peronach, dostosowanych do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, będą nowe wiaty, oświetlenie oraz system informacji pasażerskiej. Na stacjach w Chodzieży i Pile wyremontowane będą przejścia pod torami.
W ramach projektu zmodernizowane zostanie blisko 130 km torów. Nowe rozjazdy i system sterowania ruchem kolejowym pozwolą na przejazd większej liczby pociągów aglomeracyjnych i regionalnych, które pojadą 120 km/h. Wzrośnie poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym. Na trasie Poznań - Piła na 63 przejazdach zostanie wyremontowana nawierzchnia drogowa. Na 44 z nich będą także zamontowane nowe systemy zabezpieczeń - sygnalizacja świetlna lub rogatki. Dla sprawnych i bezpiecznych przejazdów istotna jest przebudowa 4 mostów i 8 wiaduktów oraz ponad 90 przepustów. Sprawny nadzór nad modernizowanym odcinkiem linii kolejowej zapewni Lokalne Centrum Sterowania (LCS) w Poznaniu.
Część prac zostało zaplanowanych na 2019 rok.
- Wtedy uruchomimy Lokalne Centrum Sterowania dla odcinka z Poznania do Piły. Ponadto będziemy prowadzili prace na drugim torze na z Poznania do Wargowa oraz z Dziembówka do Piły. Zakończy się także budowa nowych przystanków na Podolanach, Bogdanowie, Złotkowie oraz Złotniki Grzybowe - mówi Grzegorz Adamek, dyrektor projektu przebudowy trasy z Poznania do Piły.
Inwestycja warta ok. 500 mln zł netto, jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto