Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czeka nas zmiana czasu, ale kolejnych już nie będzie

Marta Danielewicz
Adrian Wykrota
Zmiana czasu już w ten weekend. W nocy z soboty (28 października) na niedzielę (29 października) musimy przesunąć wskazówki zegara do tyłu o jedną godzinę. Jest jednak propozycja, aby w całej Europie zrezygnować ze zmian czasu.

W najbliższy weekend po raz kolejny od około 40 lat przestawimy wskazówki zegara o godzinę w tył. Czas z letniego na zimowy zmienia się prawie we wszystkich krajach europejskich (wyjątkiem jest Islandia). Mówi o tym unijna dyrektywa z 2001 roku, która harmonizuje datę i czas jego zmiany w krajach członkowskich. PSL chce jednak znieść konieczność przestawiania zegarków. Pomysł ludowców jednogłośnie poparła już sejmowa komisja.

- Podłożem do zmiany czasu po drugiej wojnie światowej były historyczne uwarunkowania, które wskazywały na to, że przez zmianę czasu można zaoszczędzić pieniądze w budżecie państwa. Chodziło chociażby o mniejsze zużycie energii, przez np. krótsze o godzinę włączanie miejskich latarni - opowiada dr Andrzej Szymkowiak z wydziału zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

- Dziś ten aspekt nie wydaje się tak istotny, gdy weźmiemy pod uwagę koszty, które towarzyszą zmianie. To przede wszystkim nasz cenny czas, który tracimy na przestawianie się. Badania pokazują, że poniedziałek po zmianie czasu jest mniej produktywny od innych poniedziałków w całym roku. Dodatkowo dochodzą koszty organizacyjne - zmiany w komunikacji miejskiej, krajowej, zagranicznej. Trzeba dostosować pociągi do obowiązujących rozkładów jazdy - komentuje Szymkowiak.

Z ekonomicznego więc punktu widzenia zmiana czasu nie jest dziś tak opłacalna jak kiedyś. Dlatego ludowcy wyszli z pomysłem zniesienia konieczności zmiany czasu. Jednak ich plany może zastopować Unia Europejska.

- Musimy liczyć się z tym, że podróżujących chociażby do Niemczech już musielibyśmy zmienić godzinę. Ale także do większości krajów UE, które byłyby po prostu w innej strefie czasowej wtedy. To przekłada się na turystykę, gospodarkę - ostrzega Szymkowiak.

Dlatego też propozycję zmian do Parlamentu Europejskiego wystosował eurodeputowany PSL Andrzej Grzyb.

- Komisja Europejska powinna zaproponować nowelizację dyrektywy w sprawie czasu letniego i umożliwić rezygnację ze zmiany czasu w całej Unii Europejskiej - zaapelował polityk.

Ten temat pojawia się w Parlamencie Europejskim od lat, jednak Komisja Europejska, mimo przedstawianych w debacie na ten temat argumentów dotyczących zdrowia i rozregulowania zegara biologicznego, na razie odmawia zajęcia się sprawą.

Czy warto zmieniać czas? Zobacz wideo:

źródło: gazetawroclawska.pl/x-news.pl.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poznan.naszemiasto.pl Nasze Miasto