Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

CHODZIEŻ - Trzy tysiące miejsc pracy

Bożena Wolska
Samorządowcy nie kryli emocji, gdy oglądali plany związane z inwestycją w Kamionce
Samorządowcy nie kryli emocji, gdy oglądali plany związane z inwestycją w Kamionce B. WOLSKA
Wszystko wskazuje na to, że dla powiatu chodzieskiego nadchodzą dobre czasy. W Kamionce rozpoczęła się budowa przedsiębiorstwa Recykling Park Chodzież, w Margoninie w poniedziałek oficjalnie rozpocznie się budowa wytwórni papieru, a w Podaninie całkiem realna staje się fabryka mebli.

Za dwa i pół roku ma powstać nowa huta szkła w Kamionce, a za pięć, siedem lat powinno już funkcjonować tam całe przedsięwzięcie nazwane Recykling Park Chodzież, które obejmie dodatkowo zakłady przerobu plastiku, makulatury, a także odzysku energii. Wówczas również ma tam znaleźć pracę nawet dwa tysiące osób; wcześniej w hucie zatrudnienie znajdzie 500 osób.

Tak przynajmniej zapewnia Zbigniew Cholewicki, prezes spółki z o.o. Kaldera z Piły.
– Spółka pozyskała dwa fundusze, które są zainteresowane inwestycją, dodatkowo do każdej części przedsięwzięcia poszukiwani są kolejni inwestorzy – mówił Cholewicki.

Wyjaśniał też, że wybór Kamionki na miejsce postawienia huty i kolejnych przedsięwzięć nie jest przypadkowy.
– Po prostu gmina Chodzież jest doskonale przygotowana na przyjęcie inwestorów. Od razu na wstępie otrzymaliśmy kolorową mapkę z uzbrojonymi terenami pod inwestycje – mówił.

Zdaje się potwierdzać to kolejna inwestycja, która w najbliższym czasie ma szansę na realizację w tej gminie, tym razem w Podaninie. To tam kilka lat temu specjalnie dla fabryki mebli, którą zamierza pobudować niemiecki koncern meblowy, powstała strefa ekonomiczna. I choć niemiecki inwestor zwlekał z inwestycją kilka lat, teraz podobno ma pomysł.

Od kilku dni w Chodzieży w siedzibie Europol Meble SA przebywają przedstawiciele właściciela. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, dogadywane są sprawy związane z inwestycją. Według wcześniejszych danych, w podanińskiej fabryce powinno powstać tysiąc miejsc pracy.
Również w Margoninie w najbliższy poniedziałek oficjalnie rozpocznie się budowa wytwórni papieru toaletowego. Nie będzie to duży zakład, ale i tak dzięki niemu powstanie 100 miejsc pracy.

Samorządowcy chodziescy, którzy na razie oglądali jedynie plany związane z inwestycją w Kamionce, nie kryli zaskoczenia jej rozmiarami. Szczególnie ważne były dla nich nowe miejsca pracy. Gdyby bowiem wszystko dobrze poszło, to bezrobocie w powiecie ma szansę zaniknąć, a oni mieliby mandaty zapewnione na kilka lat.
A jak wygląda bezrobocie w powiecie chodzieskim? Na koniec sierpnia było tu 2500 bezrobotnych. Najwięcej bezrobotnych było w 2001 roku – wówczas bez pracy pozostawało prawie 5 tysięcy mieszkańców powiatu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: CHODZIEŻ - Trzy tysiące miejsc pracy - Warszawa Nasze Miasto

Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto