Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chodzież: Konferencja o przemocy w rodzinie. Rozmawiano o prewencji i pomocy ofiarom (FOTO)

ANK
Policja i zespół kuratorów sądowych w Chodzieży zorganizowały konferencję, dotyczącą przemocy w rodzinie. W spotkaniu w Chodzieskim Domu Kultury wzięli udział przedstawiciele instytucji, zobowiązanych do pomagania osobom dotkniętym przemocą

Komenda Powiatowa Policji w Chodzieży i zespół kuratorów sądowych przy Sądzie Rejonowym w Chodzieży zorganizowały konferencję, dotyczącą przemocy w rodzinie. Rozmawiano o zapobieganiu przemocy i o możliwościach wspierania jej ofiar, ale również o kwestiach, które często idą w parze z przemocą domową: a więc o uzależnieniach, alkoholu, narkotykach, dopalaczach i innych środkach odurzających.

Na spotkanie w Chodzieskim Domu Kultury zaproszono przedstawicieli instytucji i podmiotów, zobowiązanych do pomagania osobom dotkniętym przemocą. Była to dobra okazja do dyskusji i wymiany doświadczeń.

Konferencję otworzyli komendant Sławomir Sobański i prezes chodzieskiego sądu Piotr Giedrys. Następnie głos zabrali prelegenci, wśród których byli przedstawiciele policji, kuratorzy sądowi i pracownicy pomocy społecznej.

Policjantka Marta Migdalczyk omówiła procedurę Niebieskiej Karty. Podkreślała, że w sytuacji, gdy w danej rodzinie dochodzi do przemocy, to policjanci są osobami "pierwszego kontaktu", mającymi styczność zarówno z osobami dotkniętymi przemocą, jak i z jej sprawcami. W ocenie sytuacji pomagają funkcjonariuszom specjalne kwestionariusze szacowania ryzyka.
- Nie możemy działać na zasadzie pierwszego wrażenia - mówiła Marta Migdalczyk.

Elżbieta Żulewska scharakteryzowała zadania policji i przepisy, na których opierają się mundurowi w kwestiach związanych z alkoholem, dopalaczami, narkotykami i innymi środkami odurzającymi. Przypomniała, że w lipcu zmieniły się przepisy dotyczące przeciwdziałania narkomanii. Do ustawy wprowadzono pojęcie dopalaczy i uregulowano odpowiedzialność karną za ich wytwarzanie, sprzedaż, a nawet posiadanie.

Kurator sądowy ds. rodziny i nieletnich Julia Koc poruszyła temat leczenia odwykowego. Jak mówiła, orzeczenie o obowiązku poddania się takiemu leczeniu przez uzależnionego może wydać sąd - na wniosek prokuratury lub komisji rozwiązywania problemów alkoholowych. Jednak w związku z tym, że leczenie w Polsce jest dobrowolne, uzależniony ma prawo odmówić poddania się terapii.
- Poza zobowiązywaniem i motywowaniem nic więcej nie możemy wówczas zrobić - przyznała kurator.
Jedyną "furtką" może być ubezwłasnowolnienie osoby uzależnionej.

Głos zabrali także: Wojciech Bełka - kierownik pionu rodzinnego kuratorów sądowych w Chodzieży, Agnieszka Szmytkowska - pracownik socjalny, Romana Otto - kierownik Miejskiego Ośrodka Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Chodzieży, terapeuci z Centrum Pomocy Specjalistycznej "Remedium" oraz Arleta Galla - dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Chodzieży.

Konferencja potrwa do godz. 14. Podsumuje ją panel dyskusyjny.

Zobacz też:

Czy można rozpoznać, że partner będzie agresywny?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto