Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

100 lat powstania wielkopolskiego w Chodzieży: Obchody trwają, będzie się działo!

ANK
Obchody 100. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego nabierają tempa. Dwa najbliższe związane z tym wydarzenia czekają nas 15 września w Chodzieży

Kulminacja obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie miała miejsce 11 listopada. Jednocześnie, już od początku roku, trwają obchody setnej rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego. W Chodzieży ich najważniejszym jak do tej pory akcentem było odsłonięcie Pomnika Wdzięczności, które miało miejsce w maju.

W najbliższym czasie czekają nas dwa kolejne wydarzenia, związane z powstańczą rocznicą. 15 września o godz. 12 w Chodzieskim Domu Kultury odbędzie się konferencja, poświęcona roli ks. Ignacego Czechowskiego w przygotowaniu i przebiegu powstania na Ziemi Chodzieskiej. Nie od dziś wiadomo, że duchowny miał w tej kwestii bardzo duże zasługi.

Jak można przeczytać w książce Doroty Marciniak „Gloria victoribus”, to dzięki niemu w Chodzieży zaczęła odradzać się polskość. Ks. Czechowski był założycielem wielu organizacji społecznych, a w 1918 r. z jego inicjatywy do życia powołana została Powiatowa Rada Ludowa. Wkrótce potem powstało Zjednoczenie Rad Ludowych Nadnoteckich, które wybrało por. Zdzisława Orłowskiego na dowódcę nadnoteckich oddziałów powstańczych.

Podczas konferencji - jak mówi Dorota Marciniak - będzie można dowiedzieć się mało znanych informacji również o poprzedniku ks. Czechowskiego, księdzu Leonie Gajowieckim, oraz o dwóch jego następcach: ks. Kurpiszu, autorze „Kroniki kościołów chodzieskich” i ks. Kubiku, zamordowanym w 1939 roku przez Niemców.

Bardzo ciekawą propozycję szykuje również Tow. Pamięci Powstania Wielkopolskiego. 15 września na rynku odtworzone zostaną obchody z 1920 roku - uroczystość w trakcie której chodzieskie społeczeństwo wręczyło sztandar 7 Pułkowi Strzelców Wielkopolskich. Jak mówi prezes TPPW Roman Grewling, pułk brał udział w wyzwalaniu ziem naszego powiatu w latach 1919-1920.

- Mamy replikę sztandaru, na którego awersie znajdował się orzeł w koronie, a na rewersie krzyż Virtuti Militari - zdradza Roman Grewling.

Środki na sfinansowanie przedsięwzięcia TPPW pozyskało dzięki wygranej w konkursie Urzędu Marszałkowskiego. Uroczystość sprzed 100 lat ma zostać odtworzona tyle wiernie, na ile to możliwe.

***

Zobacz też: "Ameryka miała udział w odrodzeniu Polski 100 lat temu i jesteśmy bardzo dumni". Polsko-amerykańskie świętowanie w Warszawie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto